Papryka podobnie, jak wyżej wspomniane warzywa należy do rodziny psiankowatych. Dziś papryka znana jest i uprawiana niemalże na każdym kontynencie.Pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Uprawiano ją w Peru już ponad 4000 lat temu, natomiast do Europy trafiła dzięki hiszpańskich konkwiskadorom pod koniec XV wieku, początkowo jako roślina ozdobna.
Jako roślina ciepłolubna i niezwykle wymagająca, jeśli chodzi o warunki klimatyczne, w Polsce uprawiana jest głównie pod szklarniami/foliami.
Zasadniczo dzielimy ją na słodką i ostrą. Odmian papryki jest ponad 200.
Specyficzny smak papryce nadaje związek o nazwie kapsaicyna. Odmiany ostre mają go więcej niż odmiany słodkie.
Kapsaicyna w małych ilościach korzystnie wpływa na proces trawienia. Powoduje zwiększenie wydzielania śliny oraz soków żołądkowych oraz wspomaga perystaltykę jelit.
Dlatego papryka może być spożywana przez każdego pod jednym wszakże warunkiem - nie należy spożywać jej w nadmiarze, zwłaszcza surowej. Zalecenie to dotyczy szczególnie osób z zaburzeniami przewodu pokarmowego i schorzeniach nerek oraz wątroby .
Dla osób, które dbają o niską zawartość kaloryczną posiłków dodam, że papryka jest bardzo dietetyczna, bo w 100 g tego zdrowego warzywa znajdziecie tylko 30 kcal.
Niezależnie od odmiany każda papryka zawiera dużo witamin: A (zwłaszcza czerwona ), B6, C, E oraz kwasu foliowego i potasu, ponadto nieduże ilości witamin: P (rutynę) B1 i B2, a także nieznaczną ilość cukrów (w postaci glukozy, fruktozy i sacharozy),białka i kwasów organicznych, takich jaki jabłkowy, winowy i cytrynowy. Oprócz tego owoce papryki zawierają sole wapnia, żelaza, potasu, fosforu, magnezu, związki tłuszczowe. Dzięki takiemu składowi papryka hamuje wzrost drobnoustrojów chorobotwórczych oraz poprawia krążenie.
Zawarta w papryce witamina C jest niezwykle trwała i nawet jeśli poddajemy ją obróbce termicznej , czyli gotujemy czy też dusimy ją bądź też smażymy czy odgrzewamy następnego dnia, zawarta w papryce witamina C zachowuje się do końca. Z tego właśnie powodu warto też robić przetwory z papryki, gdyż są bardzo wartościowe.
Źródła informacji:
"Papryka pod szkłem i folią" J. Dobrzańska, A Dobrzański , Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1994 r.
Bardzo lubimy paprykę pod różną postacią. Dziś przedstawię Wam dość popularny przepis na paprykę faszerowaną. To sposób na bardzo smaczne i sycące danie dla całej rodzinki. Wymaga dość długiego przygotowania, ale warto poświęcić ten czas, bo smak jest naprawdę wyborny. Proponowany przepis idealny dla 4 osób.
Na początku należy wykonać sos do głównego dania. Korzystam z podstawowego włoskiego przepisu na sos pomidorowy - Passata, do którego należy starannie dobrać pomidory. Ważne aby były dojrzałe i pełne smaku.
Sos pomidorowy Passata:
1 kg pomidorów pokrojonych na ćwiartki
1 łodyga selera naciowego
1 cebula
1 marchewka
2 łyżki oliwy z oliwek
sól i świeżo zmielony czarny pieprz
Pomidory przecieramy za pomocą przecieraka , następnie przekładamy do garnka.
Na tarce o drobnych oczkach ścieramy cebulę, seler naciowy oraz marchewkę.
Na podgrzanej oliwie podduszamy warzywa aż zmiękną, następnie łączymy je z pomidorami w garnku. Przyprawiamy do smaku i zagotowujemy powoli bez przykrywki przez ok. 40 minut, aż do uzyskania gęstego sosu.
Faszerowane papryki
Składniki:
- 12 okrągłych papryk (będę wdzięczna za podpowiedź, co to za odmiana?)
- torebka ugotowanego ryżu
- mięso mielone wieprzowe z łopatki, najlepiej samodzielnie zmielone
- 5 średnich pieczarek
- 1 jajko
- 3 łyżki świeżo startego parmezanu
- 1 cebula żółta
- zioła: tymianek, rozmaryn, oregano, sól, pieprz
- olej rzepakowy
- natka pietruszki do dekoracji
Odcinamy paprykom górne części (ok. 2 cm od góry), zyskując w ten sposób zgrabne paprykowe kapelusiki, które posłużą nam do przykrycia farszu. Następnie wydrążamy gniazda nasienne. Sparzamy kilka minut nad parą, aby skórka delikatnie zmiękła.
Na łyżce oleju delikatnie podsmażamy pokrojoną w kostkę cebulę, następnie dodajemy pokrojone drobno pieczarki, solimy i całość podsmażamy kilka minut, aż woda wyciekająca z pieczarek się nieco zredukuje, dodajemy zmielone mięso, mieszamy i krótko podsmażamy. Odstawiamy do ostygnięcia.
Do miski dajemy kolejno: ugotowany wcześniej w osolonej wodzie ryż, farsz mięsno-pieczarkowy oraz jajko i parmezan . Całość mieszamy, doprawiamy do smaku ziołami i tak przygotowanym nadzieniem wypełniamy wnętrze każdej papryczki.
Papryczki układamy w naczyniu żaroodpornym, przykrywamy czapeczkami paprykowymi i całość zalewamy wcześniej przygotowanym sosem pomidorowym.
Wkładamy do rozgrzanego do180 stopni piekarnika i pieczemy ok. 30-40 minut.
Po czym wykładamy jeszcze gorące na talerze. Dekorujemy natką pietruszki.
Smacznego:-)
Pyszności serwujesz ;)
OdpowiedzUsuń