ZIELONO MI TU

WITAJCIE SERDECZNIE NA MOIM BLOGU ZIELONO MI TU

wtorek, 15 stycznia 2013

Zamek Frederiksborg w HillerodZaledwie kilka kilometrów od zamku Fredensborg (Północna Zelandia), o którym pisałam we wcześniejszym poście, znajduje się inny, wspaniały zabytek z równie pięknym barokowym ogrodem, który koniecznie należy odwiedzić.

Mowa o renesansowym zamku FREDERIKSBORG położonym na 3 wysepkach na środku jeziora Slotsø w Hillerød.


Aby zobaczyć całą galerię w powiększeniu kliknij w zdjęcie


Zamek powstał w 1560 r. Ciekawostką jest to, że budowla całkowicie spłonęła w 1859 r. i przez dziesiątki lat pozostawała w ruinie. Co wydaje się nie być przypadkowe, jedynym budynkiem , który ocalał całkowicie z pożaru był kościół pałacowy (podobnie jak w Kronborg).

Dzisiejszy wspaniały wygląd zamek FREDERIKSBORG zawdzięcza Carlowi Jacobsenowi, dawnemu właścicielowi browaru Carlsberg, który wykupił zamek u schyłku XIX w. i sprawił, że poddano go gruntownej rekonstrukcji i renowacji.


  
Jest to najpotężniejszy i chyba najpiękniejszy zamek w Danii. Dawniej była to siedziba duńskich monarchów, obecnie w zamku mieści się Muzeum Narodowej Historii.


Przed wejściem na teren zamku warto zobaczyć przepiękny barokowy ogród oraz rozległy park.
Ogród powstał w latach 1720-1725. Szczególną uwagę przykuwa niezwykle fantazyjny niski żywopłot bukszpanowy przedstawiający monogramy monarsze: Fryderyka VI, Christiana VI, Fryderyka V i Małgorzaty II (zgodnie z ruchem wskazówek zegara).
Brzeg rabaty wykończony został pionowymi akcentami w postaci stożków z idealnie przystrzyżonych cisów.


 Będąc w ogrodzie można podziwiać zarówno piękny zamek, jak i panoramę miasta Hillerod.A moją uwagę szczególnie zwróciły ogromne kule agapantów.Tutaj cała aleja wspaniałych agapantów w donicach. Ciekawa jestem, gdzie je przenoszą na zimę?


Nieopodal barokowego ogrodu znajduje się duży park w romantycznym stylu.  
Tu brama prowadząca na teren zamku od strony ogrodu i parku.Widok na fosę.

 Przez most na fosie i okazałą bramę wchodzi się na wewnętrzny dziedziniec zamkowy.Przepiękna fontanna Neptuna.

 Wieża kościoła.
 Dziedziniec zamkowy                                            Wieża bramna zwieńczoną  strzelistym hełmem.


ZWIEDZANIE:


Zwiedzanie terenu wokół zamku (dziedzińce zamkowe) oraz ogrodu i parku jest bezpłatne, poza oczywiście wejściem do muzeum.

Muzeum czynne od 1 kwietnia do 31 października codziennie w godzinach od 10.00- 17.00, natomiast w okresie od 1 listopada do 31 marca codziennie w godzinach od 10.00-15.00. 

Koszt wstępu do muzeum: dzieci  do 6 lat - bezpłatnie, dzieci w wieku 6-15 lat - 20 DKK, studenci - 60 DKK, dorośli 75 DKK. 
Bilet rodzinny : 2 dorosłych + 3 dzieci  kosztuje 150 DKK.
Poniżej namiary na oficjalną stronę muzeum.

Jeśli ktoś jest wielkim pasjonatem historii i sztuki, również nowoczesnej, to oczywiście polecam wizytę w muzeum:-) Powiedzmy, że zadowoliliśmy się tym razem wspaniałym ogrodem i parkiem oraz wizytą w centrum Hillerod, skąd rozciąga się doskonały widok na zamek.Można tu odpocząć po trudach całodziennego zwiedzania na rynku zwanym  Torvet, gdzie znajdziecie mnóstwo uroczych restauracji i kawiarenek.
Polecam, lody w Danii są prawie tak samo pyszne, jak we Włoszech:-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz