ZIELONO MI TU

WITAJCIE SERDECZNIE NA MOIM BLOGU ZIELONO MI TU

niedziela, 13 stycznia 2013

LISELUND - romantyczny park krajobrazowy.

Będąc na wyspie Mon, odwiedzając słynne klify kredowe , nie można pominąć innego niezwykłego miejsca, jakim jest przepiękny, bardzo stary ogród krajobrazowy w pobliskim LISELUND
Znajdujący się w północnej części klifu, w odległości ok. 5 km od Mons Klint, romantyczny park LISELUND uważany jest za jeden z najpiękniejszych parków w całej Danii.Uważam, że faktycznie zasługuje na taką opinię. Byliśmy nim oczarowani. Jak weszliśmy do tego parku, to pierwsze skojarzenie miałam z naszym parkiem w Świerklańcu, który pokazywałam w wątku jesiennym. Kliknij tutaj:  park w Świerklańcu.

Było późne niedzielne popołudnie, środek lata. U nas w taki dzień park byłby oblegany przez tłumy spacerowiczów.  Ku naszemu zaskoczeniu byliśmy tam zupełnie sami. Cudowne uczucie, cały park tylko dla nas. Usiąść na wzgórzu z widokiem na cały park- bezcenne wrażenia. 
Poczuliśmy się jak w innym świecie. Na terenie parku znajduje się neoklasycystyczny dworek we francuskim stylu zwany Liselund Slot (Duńczycy nazywają nazwą slot , zarówno pałace jak i  zamki obronne). 
Jest to jedyny pałac na świecie kryty strzechą, który zachował się w niezmienionej formie do dzisiaj. 


Rezydencja została wzniesiona w 1784 r. przez francuskiego hugenota Pierre Antoine Gérard Bosc de la Calmette, który uciekając przed prześladowaniami religijnym z katolickiej Francji, najpierw schronił się w  kalwińskiej Holandii, a później w ewangelickiej i tolerancyjnej Danii. Tu obejmując funkcję prefekta wyspy MON,  na głębokiej prowincji, w dowód miłości dla  swojej żony Lise Iselin wzniósł rezydencję Liselund. Nazwa tego miejsca pochodzi właśnie od jej imienia.Założyciel Liselund  zainteresowany architekturą, wybudował na terenie rezydencji oprócz pałacu, zarówno szwajcarską chatkę, jak i norweski domek, a nawet … chiński pawilon herbaciany:-). 


Trzeba przyznać, że miał fantazję. Na szczęście budynki te są rozmieszczone na tyle daleko od siebie, że stanowią ciekawy akcent w tym niezwykłym ogrodzie.


NORWESKI DOMEKJednym ze znanych gości, którzy odwiedzali Liselund był  Hans Christian Andersen. Zamieszkiwał szwajcarski domek, który znajduje się w pobliżu starego pałacu. Zainspirowany urokiem i atmosferą tego cudownego miejsca, pisał tam swoje bajki.

Krajobraz faktycznie jest tam bajkowy.


Bardzo ciekawa jest też historia związana z tą rezydencją.
Oboje państwo de la Calmette nie żyli zbyt długo. Pozostawili po sobie syna Charlesa, który ożenił się z  Marthą Sabine Mackeprang, znaną później jako "The White Lady ". Ponoć jej ducha można do dziś spotkać w tym miejscu:-) Widać każdy kraj ma swoją "białą damę". 
Syn założycieli Liselund miał opinię playboya i słynął z rozrzutnego życia. Umarł również młodo, pozostawiając swoją młodą żonę z ogromnymi długami , tak więc cały majątek przeszedł później w ręce wierzyciela Baronecy of Rosenkrantz . 

W 1887 roku, prawie 100 lat po założeniu Liselund Park, Baroness Oluffa Krabbe i Baron Fritz Rosenkrantz zbudowali w zachodniej części ogrodu, nowy pałac nazwany Liselund Ny Slot (czyli nowy pałac Liselund)

Doskonale położony na wzgórzu stanowi piękny punkt widokowy na rozległy park. Od strony wschodniej znajduje się tuż nad klifem, skąd rozciąga się wspaniały widok na Bałtyk.

 

Myślę, że warto wspomnieć przy okazji, że w czasie II wojny światowej ówczesny właściciel Liselund - baron Niels Rosenkranz – jako szef lokalnego ruchu oporu, przyczynił się do uratowania grupy duńskich Żydów, którzy odpłynęli stąd do Szwecji.  
Rodzina Rosenkrantz mieszkała w Liselund Ny Slot przez prawie 100 lat, ale w1960 roku uznała, że zamek stał się zbyt stary  i kosztowny w utrzymaniu. 
Tak więc rodzina wyprowadziła się, a następnie przez wiele lat  rezydencja była wykorzystywana, jako hostel i szkoła dla młodzieży.W 1980 r. Liselund Ny Slot został sprzedany - wraz z 5000 m kw. ogrodu - do państwa, lecz przez wiele kolejnych lat pozostawał pusty, a w pewnym momencie myślano nawet o jego rozbiórce.Ale wątpliwości, co do przyszłości zamku zakończyła jego sprzedaż w 1989 r. obecnym właścicielom, państwu  Krista i Steffen Steffensen.  
Liselund Ny Slot został całkowicie i starannie odrestaurowany, a następnie przekształcony w piękny hotel z 17 niepowtarzalnymi pokojami, restauracją i kawiarnią.


Więcej informacji znajdziecie tutaj:

http://www.liselundslot.dk


Wstęp do parku jest bezpłatny. Przy parku znajduje się parking. Zwiedzanie muzeum w okresie od 1 maja do 30 września, codziennie oprócz poniedziałków w godzinach: 10.30, 11.00, 13.30 i 14.00. Dla grupy zorganizowanej powyżej 10 osób można przez cały rok zamówić przewodnika . Można to zrobić telefonicznie : +45 5581 217 88, w godz. 12 -12.30.
3 komentarze:

 1. Park zachwyca swoją zielenią...
  a dworek wygląda sielsko...
  piękne widoki...

  OdpowiedzUsuń
 2. Aniu siłą mnie stamtąd wyciągali:-) Na żywo wygląda tam jeszcze piękniej:-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Aw, this was a really nice post. Finding the time and actual effort to produce a really good article… but what
  can I say… I procrastinate a lot and don't manage to get nearly anything done.  my web-site ... google

  OdpowiedzUsuń