ZIELONO MI TU

WITAJCIE SERDECZNIE NA MOIM BLOGU ZIELONO MI TU

niedziela, 16 grudnia 2012

Piernikowo




W tym okresie przedświątecznych przygotowań  nie może oczywiście zabraknąć miejsca na tradycyjne pierniczki. W wielu naszych domach kultywuje się ten zwyczaj, zwłaszcza wśród rodzin, które mają małe dzieci. Moje mimo, że już nastoletnie, wcale nie zamierzają z tego rezygnować, wręcz nie mogą się doczekać wspólnego pieczenia i dekorowania pierniczków. Tak więc w tym roku po raz  kolejny bawiliśmy się razem:-)

Podzielę się z Wami moim ulubionym i wypróbowanym przepisem na pierniki.

PIERNICZKI ŚWIĄTECZNE

Składniki na ciasto:

550 g mąki pszennej  (+ więcej do podsypywania)
300g miodu pszczelego wielokwiatowego
100g cukru pudru
120g rozpuszczonego masła
1 jajko
2 łyżeczki sody oczyszczonej
przyprawa do piernika - około 40 g (można dać mniej)
3 płaskie łyżki ciemnego kakao

Miód podgrzać i wymieszać z pozostałymi składnikami, kolejność nie ma większego znaczenia. Wyrobić ciasto w dzieży  przy użyciu miksera z hakiem lub ręcznie, aż ciasto będzie jednolite i gładkie oraz łatwo będzie odchodzić od ścianek dzieży lub ręki.

Bardzo przydatny jest tutaj mikser planetarny, bo ciasto piernikowe jest dosyć zbite i trudne do wyrabiania. Dostałam go kiedyś od męża po tym, jak spaliłam dwa poprzednie tradycyjne miksery . Przy wyrabianiu chleba też  naprawdę przydaje się . Nie jest to więc w mojej kuchni tylko ładny gadżet:-)





Następnie wałkować ciasto na stolnicy, podsypując mąką .  
Wałkuję ciasto na grubość około 2-3 mm. Można zrobić grubsze pierniczki, są bardziej miękkie po upieczeniu. Teraz jest już mało czasu do świąt, więc jak ktoś dopiero teraz myśli o pierniczkach, to radzę skorzystać z tej rady, gdyż inaczej pierniczki nie zdążą zmięknąć do świąt.

Podzielić ciasto na 2 części. Jedną zostawić pod przykryciem w dzieży (misce), żeby nie wyschnęła. Drugą można już rozwałkować na stolnicy i następnie wykrawać dowolne kształty przy użyciu foremek.








Jeśli chcemy pierniczki z otworkiem do przewlekania, otworek robimy przed pieczeniem (słomką- większy lub mniejszy-  wykałaczką).

Piec około 6-8 minut w temperaturze ok.180ºC.





 Lukrujemy lub polewamy czekoladą po upieczeniu.

Pierniczki po upieczeniu są raczej twarde, później zmiękną (należy je przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku). Bardzo długo i dobrze się przechowują (nawet kilka miesięcy). Ale zwykle znaczna część znika w niewyjaśnionych okolicznościach jeszcze przed świętami:-)

Do lukrowania używam lukru własnej produkcji.

Lukier tworzymy w  następujący sposób:

1 szklankę cukru pudru mieszamy w miseczce z 1-2 płaskimi łyżkami gorącej wody, mieszamy energicznie przez kilka minut np. drewnianą łyżką do ucierania , aż uzyskamy gładką, jednolitą konsystencję.




Na sam koniec dodajemy kilka kropel cytryny, aby lukier był błyszczący i gładki.
Idealny lukier nie może być przeźroczysty i generalnie, jeśli uznacie, że jest za rzadki to należy dosypać jeszcze trochę cukru pudru. Z kolei jeśli będzie zbyt gęsty, to należy delikatnie dolać odrobinę ciepłej wody. To naprawdę trzeba brać na wyczucie. Podczas pracy z lukrem sami dojdziecie do takiej konsystencji, która dla Was będzie najodpowiedniejsza.
Jeśli ozdabianie trwa długo i lukier zaczyna się ścinać (co ma miejsce często podczas pracy z dziećmi), to należy go energicznie zamieszać i ewentualnie dolać odrobinę wody.

Jeśli chcecie uzyskać lukier w różnych kolorach, to można skorzystać z gotowych barwników spożywczych w podstawowych kolorach. Polecam barwniki marki Wilton.





Jednak staram się w miarę możliwości korzystać z naturalnych barwników.
I tak kolor fioletowy można uzyskać dodając parę kropel soku z aronii czy  jagód.
Czerwony, różowy w różnych odcieniach można uzyskać poprzez dodanie do białego lukru odrobiny np. soku malinowego.
Na żółto barwię kurkumą.
Pomarańczowy uzyskuję poprzez wymieszanie uzyskanego jak powyżej koloru czerwonego i żółtego.  Ale można iść na skróty i dodać odrobinę soku marchewkowego.









Dodatkowo można wykorzystać do ozdabiania orzechy, rodzynki, płatki migdałów lub tak jak ja gotowe posypki dostępne w wielu sklepach. Kupuję je głównie ze względu na dzieci, którym takie kolorowe pierniczki podobają się najbardziej.
Właściwie to większość pracy wykonały samodzielnie moje dzieci. Ja tylko troszkę pomagałam. Nawet mój mąż w tym roku się zaangażował i pomagał mieszać lukier:-)
Mieliśmy niezłą zabawę i cieszę się, że ten czas spędziliśmy wspólnie, co nie zdarza się niestety tak często, jakbyśmy chcieli.

I oto nasze wspólne dzieło:-)











Zamiast biegać w jakimś dzikim szale po sklepach w niedzielne popołudnie zdecydowanie wolę taką twórczą zabawę z rodziną.

Ponieważ pierniczki piekliśmy już w zeszłą sobotę, moje dzieci zdążyły już znaczną część zjeść. Nie mam więc wyjścia, jak w najbliższych dniach powtórzyć akcję pieczenia pierniczków. Ale tym razem zainspirowana cudowną dekoracją piernikową mojej serdecznej koleżanki Ani, zrobimy dekorację z lukru w bieli.

Skoro więc wspomniałam o Ani, pochwalę się, jakiego ślicznego pierniczka zrobiła specjalnie dla mnie na nasze piątkowe spotkanie.


 

Nie ma piękniejszego prezentu, niż ofiarowanie komuś swojej pracy, czasu i zaangażowania. Bardzo dziękuję Ci Aniu:-)


A ja jeszcze nie powiedziałam ostatniego słowa, jeśli chodzi o pierniczki oraz ciasteczka świąteczne, więc zaglądajcie.

Zapraszam serdecznie:-)





9 komentarzy:

  1. Ooo...jak miło... znalazł się w kolekcji i mój...:):):)
    Kolekcja prezentuje się królewsko...

    OdpowiedzUsuń
  2. Twój to w ramki oprawię:-) I nie pozwolę nikomu zjeść:-)

    OdpowiedzUsuń
  3. piękne, piekne :) cudnie wyglądają :) oj na robota kochana to ja choruje....
    Mam nadzieję,że doczekam się w końcu...I ten kolorek :)
    całuski

    OdpowiedzUsuń
  4. Pierniczki śliczne :D Jednak chyba ważniejsze od samych pierników jest wspólnie spędzony czas i radość tworzenia :D Buziaki ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Masz rację, dokładnie o to chodzi. Całe te przygotowania i święta są po to, żeby pobyć razem. A pierniczki to tylko pretekst do wspólnej zabawy:-)

      Usuń
  5. Zaraziłam się d Was , będą i u mnie pierniczki:-)
    Ewa M

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale to przyjemny wirusek. Przekaż go dalej:-)

      Usuń
  6. Jak malowane....normalnie zaczynam się wstydzić swoich pierniczków :))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co też opowiadasz, widziałam dzieła Twojego syna na FB i wszystko jest z nimi w porządku. To ma być zabawa Moniko, a Twój syn się świetnie przy tym bawił i chyba Ty też, a o to w tym chodzi:-)

      Usuń