ZIELONO MI TU

WITAJCIE SERDECZNIE NA MOIM BLOGU ZIELONO MI TU

poniedziałek, 27 sierpnia 2018

Uniwersalna, letnia kompozycja roślinna w donicy.


Koniec sierpnia to nieunikniony koniec wakacji, ale także zbliżający się schyłek kalendarzowego lata. Jeśli było upalne, dało popalić nie tylko nam, ale również roślinom, w tym również wszelkiego rodzaju wiosennym kompozycjom kwiatowym w donicach. Jeśli i u Ciebie nie wyglądają zbyt atrakcyjnie, zastanów się, może warto pomyśleć o zmianie aranżacji. Na letnią, świeżą kompozycję, która ozdobi donice, a jednocześnie Twój ogród, taras czy balkon.

A czy wiesz jak efektownie ozdobić ogrodowy taras czy balkon o tej porze roku? Jak wykonać uniwersalną, letnią kompozycję w donicy ogrodowej? 
Jak pewnie wiesz, jeśli regularnie śledzisz moje posty,  wspólnie z Tomkiem Szostakiem z bloga Z Ogrodem na TY , już od kilku miesięcy staramy się zainspirować czytelników, jak tworzyć atrakcyjne aranżacje roślinne w donicach. Jak je planować, czym się kierować, jak dobierać rośliny, podłoża i jak to wszystko ze sobą łączyć.
Zapraszam więc do lektury kolejnego postu, z którego dowiesz się jak wykonać uniwersalną, letnią kompozycję w donicy ogrodowej?

Jeśli nie masz pomysłu na nową, letnią aranżację w donicy, postaw na kontrastowe odmiany roślin ozdobnych z liści. Tak, tak wiem. Pewnie zastanawiasz się, które wybrać, skoro ciekawych roślin jest tak wiele. Ja proponuję Ci kompozycję traw i bylin, która jest na tyle uniwersalna, że z powodzeniem możesz ją dopasować do swojego ogrodu czy tarasu.


Do nowej, letniej kompozycji wybrałam jedną z donic LONGERINO 70 w kolorze białym, po którą ponownie sięgnęłam do oferty sklepu internetowego MODNE DONICE. Donica zachwyciła mnie piękną, prostą, geometryczną i „dizajnerska” formą, która doskonale prezentuje się na tle ogrodu.



Do stworzenia letniej kompozycji roślinnej w donicach tego typu, warto wybrać przepięknie kwitnące o tej porze roku trawy ozdobne oraz połączyć je z bylinami o dekoracyjnym ulistnieniu. Donica Longerino jest minimalistyczna w formie, dlatego wymaga prostych zestawień. Występuje w 9 ciekawych kolorach, ale właśnie na tle białej, rośliny o kontrastowych kolorach wyglądają najciekawiej i najbardziej elegancko.
Zanim jednak przejdę do prezentacji kompozycji roślinnych, chciałabym jeszcze na moment zwrócić Twoją uwagę na samą donicę. A dlaczego?


Pierwsza sprawa, o której warto wspomnieć, to nasza, polska produkcja w świetnej jakości. A uważam, że trzeba wspierać dobre polskie marki. Kolejna rzecz, która mnie przekonała, to atrakcyjna w stosunku do zagranicznych marek cena! Ponadto nie są to donice wyłącznie do ogrodu, bo można nimi ciekawie zaaranżować również taras czy balkon, a nawet przestrzeń publiczną, wybierając np. po kilka sztuk. Podejmując po raz kolejny wybór tego produktu, tym razem w wersji bez podświetlenia, zwróciłam również uwagę na jej szczególne cechy fizyczne:
Tworzywo sztuczne (polietylen) wysokiej jakości, o przyjemnym mleczno – białym kolorze, gwarantuje wysoką odporność na wszelkie warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Dzięki czemu mogą stać cały rok na zewnątrz, odpada zatem problem chowania ich przed zimą. Wymiary donicy są następujące:
  • wysokość – 70 cm
  • długość – 100 cm
  • szerokość – 35 cm
Jak widzisz to bryła o sporych gabarytach, ale pomimo to jest lekka, a przy tym bardzo stabilna. Dzięki niej tworzyć tworzyć niskie ścianki działowe, dzieląc przestrzeń na tarasie czy balkonie. Istotne jest też to, że produkt posiada podwyższone dno o głębokości 25 cm, co pozwala na redukcję ilości podłoża potrzebnego do wypełnienia donicy. Na obsadzenie potrzebne Ci będzie tylko około 30 litrów ziemi.
.

Jak sadzić rośliny w donicach ogrodowych?

1. Zadbaj o warstwę drenażu w donicy. W tym celu na dno wysyp warstwę żwiru lub keramzytu.
2. Otwórz worek z ziemią, rozpulchnij ją rękoma, gdyż może być mocno zbita.
3. Wsyp ją warstwami, delikatnie ugnieć rękoma każdą warstwę. Wybierz ziemię odpowiednią dla wybranej grupy roślin.


4. Wyjmij rośliny z doniczek. Jeśli bryła korzeniowa jest zbyt zbita, to delikatnie rozluźnij ją palcami.



5. Jeśli ziemia w doniczce jest mocno przesuszona, co często się zdarza, to zanurz rośliny na chwilę w wodzie (1 minuta powinna wystarczyć, żeby bryła korzeniowa się nawodniła).
6. Przyłóż rośliny, ustaw je w odpowiedniej odległości od siebie.
7. Posadź rośliny zasypując boki ziemią, delikatnie ugnieć ją wokół każdej rośliny.
8. Podlej pierwszy raz obficie odstaną wodą o temperaturze pokojowej.
9. Jeśli rośliny w szkółce nie zostały nawiezione nawozem długo działającym (znajdziesz go w postaci żółtych granulek), to pamiętaj o systematycznym nawożeniu, zwłaszcza jeśli wybierzesz gatunki kwitnące.
.
Bardzo ważnym elementem oprócz samych roślin jest to, czego nie widać, czyli wybór odpowiedniej ziemi. W centrach ogrodniczych i marketach jest jej duży wybór, jednak kupując ziemię do donic ogrodowych, zwróć szczególną uwagę na jej jakość. Ziemia ziemi nierówna. I tu nie chodzi o jej przeznaczenie, ale o skład i proporcje różnych zawartych w niej komponentów. Dla mnie absolutnie numerem 1 jest ziemia ogrodnicza marki KRONEN. Stosuję ją od dawna nie tylko do donic, ale w całym ogrodzie do roślin kwitnących oraz iglaków, a także do rozsad, ziół, borówek amerykańskich, a ponadto do roślin domowych w donicach i tworzonych przeze mnie kompozycji w szklanych naczyniach (tzw. leśnych słojach).

I tym razem również zaufałam tej marce, a do stworzenia nowych, letnich kompozycji przygotowałam mieszankę ziemi uniwersalnej z humusem, nawilżaczem i nawozem.


  
oraz ziemię do pelargonii i surfinii oraz innych roślin balkonowych.



Mieszanka tych 2 rodzajów podłoża gwarantuje, że rośliny w donicy będą rosły bujnie i ładnie oraz długo kwitły. Mieszanka uniwersalna jest odpowiednia do wielu gatunków roślin zielonych i kwitnących, również warzyw, bylin i ziół. Jest to kompozycja humusu i wysokowartościowego podłoża wyprodukowanego na bazie torfu wysokiego o różnym stopniu rozkładu, a dodatkowo wzbogacona włóknami drzewnymi o nazwie ECOFIBREX.


Włókna te są materiałem organicznym, ekologicznym, o dużej pojemności powietrznej (45-65%), co ma istotny wpływ na drenaż i rozprowadzanie wody w podłożu. Ponadto poprawiają strukturę gleby, zapobiegają jej wysuszaniu, co w przypadku nasadzeń w donicach ma szczególnie duże znaczenie. Zawarty w mieszance humus jest naturalnym źródłem i magazynem substancji odżywczych, magazynuje wodę i sole mineralne. Dzięki swojej strukturze polepsza warunki wodno-powietrzne i chroni składniki pokarmowe przed wypłukiwaniem. Ponadto zwiększa aktywność biologiczną podłoża. Mieszanka ta zawiera również startową dawkę wieloskładnikowego nawozu z mikroelementami i zaspokaja potrzeby roślin w tym zakresie do 3 tygodni.

Natomiast ziemia Kronen do pelargonii, surfinii, roślin balkonowych i innych rabatowych jest specjalistycznym podłożem przeznaczonym szczególnie dla roślin o zwiększonych wymaganiach pokarmowych. Jest doskonałym podłożem dla wszystkich roślin uprawianych w pomieszczeniach, na balkonach, tarasach i rabatach, z wyjątkiem roślin kwaśnolubnych. Wyprodukowana jest na bazie wyselekcjonowanych frakcji torfu wysokiego, jest przewiewna i lekka. 

Tak więc jak widzisz z powyższego, przed zakupem ziemi zwróć uwagę na jej skład. To ważny czynnik wpływający na to, jak będą rosły i kwitły Twoje rośliny. Pamiętaj również o wykończeniu nasadzeń ozdobną korą, która dodatkowo zabezpiecza podłoże przed szybkim wysychaniem w upalne dni i chroni przed rozwojem chwastów. I tutaj również możesz liczyć na świetnej jakości produkt KRONEN – drobną korę, w sam raz do eleganckich donic ogrodowych. Zwróć tylko uwagę, że drobna frakcja doskonale nadaje się do dekoracji oraz ochrony przed chwastami i wysychaniem podłoża w donicach, z kolei grubsza przeznaczona jest na rabaty.

  
Wracając do omawianej kompozycji. W odpowiednio przygotowanej donicy Longerino, znalazła się zatem kompozycja składającą się z następujących roślin:
  • Zestaw 2 sztuk wilca klapowanego „Purple” (Ipomoea batatas Purple) – posadzonego symetrycznie po obu stronach donicy,

  • Surfinia „Milion Bells” zwisająca po jednej stronie,

  • 2 sztuki rozplenicy szczecinkowatej „Rubrum” (Pennisetum setaceum),

  • a pomiędzy nimi miskant chiński „Pünktchen” (Miscanthus sinensis) z charakterystycznymi żółtymi paseczkami na tle zieleni.
Szczególną uwagę chciałabym zwrócić na rozplenicę „Rubrum”, która budzi sporo kontrowersji wśród miłośników traw ozdobnych.


Niezwykłe burgundowo – fioletowe letnie zabarwienie liści o kaskadowym pokroju oraz rubinowe kwiatostany przypominające szczoteczki do butelek powodują, że odmiana ta jest wyjątkowo atrakcyjna, ale ma też swoje wady. Jednak o tym za chwilę…
Rozplenica ta dorasta do około 90 centymetrów wysokości (licząc wraz z kwiatostanami), może więc wraz z donicą Longerino stanowić ciekawą przesłonę na tarasie czy balkonie. Jej ozdobne kłosy pojawiają się w okresie od lipca do października.


W miarę przekwitania stają się coraz jaśniejsze – kremowo – brązowe. Tworzą wtedy fantastyczny kontrast z ciemnym ulistnieniem tejże trawy ozdobnej. Jest to odmiana bardzo poszukiwana do ogrodów i chętnie wybierana w szkółkach. Jednak przed zakupem chciałabym zwrócić Twoją uwagę na jej wymagania, gdyż nieumiejętnie posadzona czy niezabezpieczona na zimę, stanowi roślinę jednoroczną!!! A tymczasem można się nią cieszyć w kolejnych sezonach, pod warunkiem poznania tajników jej uprawy.
.

Uprawa rozplenicy szczecinkowatej

Rozplenica szczecinkowata wymaga gleby umiarkowanie wilgotnej, żyznej oraz przepuszczalnej. Te wymagania spełnia prezentowana powyżej mieszanka podłoży KRONEN, którą zastosowałam w prezentowanej donicy. Trawa preferuje stanowiska ciepłe, osłonięte oraz słoneczne. Kompozycja z jej użyciem będzie cieszyć Twoje oczy aż do późnej jesieni, a jeśli zdecydujesz się zastosować ten zestaw na kolejny sezon, pamiętaj o dalszych krokach.
Co zrobić z nasadzeniami wybranymi do donicy po zakończeniu wegetacji?
Ponieważ w naszym klimacie rozplenica Rubrum oraz Ipomea nie są mrozoodporne, aby ewentualnie dobrze przezimowały, najlepiej na zimę przenieś je w innej donicy do jasnego pomieszczenia, gdzie temperatura nie spadnie poniżej 10-15 st.C. A jeśli nie masz w domu odpowiednich warunków, to posadzoną bezpośrednio w ogrodzie, w gruncie rozplenicę, a także miskanty, dobrze zabezpiecz:
  • Zwiąż trawę sznurkiem w 2 miejscach, tworząc coś w rodzaju chochołu,
  • Liście zabezpiecz gałązkami stroiszu i załóż ochronny kaptur z białej agrowłókniny.
Co ja zrobię z tymi roślinami? 

Miskanta posadzę w gruncie, dobrze go zabezpieczając. Natomiast rozplenice przeniosę w donicach wraz z agapantami, które mają podobne wymagania, do pomieszczenia gospodarczego, gdzie bezpiecznie powinny przetrwać zimę. Oczywiście, jeśli postąpisz z roślinami jak ja, pamiętaj, aby zimą również lekko je podlewać.


Reasumując mam nadzieję, że mój kolejny post z cyklu „O donicach” był dla Ciebie inspiracją i zmotywował Cię do zmiany aranżacji. A tym samym schyłek lata i jesień będą w Twoim ogrodzie, na tarasie czy balkonie efektowne i nową kompozycją będą cieszyły Twoje oczy.
Jak widziałeś była to instrukcja, jak przykładowe donice wyeksponować, ale przede wszystkim jak dobrać do nich rośliny i podłoże, aby Twój taras czy balkon wyglądały jeszcze efektowniej.

Już dziś zapraszam Cię również do kolejnych postów w tym cyklu, który na łamach bloga Zielono mi TU będę publikowała co miesiąc, aż do końca 2018 roku. Pamiętaj o tym, a ja ze swej strony obiecuję, że dostarczę Ci dużo inspiracji, które w ciągu roku zmienią oblicze Twojego ogrodu, tarasu lub balkonu. Oczywiście za sprawą donic i efektownych kompozycji roślinnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz