ZIELONO MI TU

WITAJCIE SERDECZNIE NA MOIM BLOGU ZIELONO MI TU

niedziela, 10 czerwca 2018

Prosty sposób na cienisty zakątek wypoczynkowy w ogrodzie.






Lato to bez wątpienia taki okres, w którym w ogrodzie spędzamy najwięcej czasu. 
Długie dni, wakacje, urlopy, to wszystko zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Wszyscy lubimy słońce, ale gdy dokucza upał, często szukamy odrobiny cienia. Najlepiej jeszcze pod jakąś naturalną osłoną, drzewem czy większym krzewem, gdzie poza cieniem, mamy również bliski kontakt z naturą. Warto więc zaplanować w ogrodzie taki zakątek, który będzie miłym schronieniem w upalnie dni.
Jeśli jednak nie masz pomysłu jak to zrobić, jak zaaranżować, a przede wszystkim jakich gatunków drzew do tego użyć, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie. Wraz z Tomkiem Szostakiem z bloga z " Z Ogrodem na Ty", podpowiemy Ci jak to zrobić. 
Z tego postu w szczególności dowiesz się:
  • jak stworzyć taki cienisty, wypoczynkowy zakątek,
  • jakich użyć do tego gatunków drzew,
  • jak go ciekawie zaaranżować,
  • a przede wszystkim, jak zrobić to bez angażowania dużego budżetu.
Wydaje mi się, że to dość konkretne powody, aby poświęcić chwilę uwagi . Zapraszam więc do lektury...
.

Jak stworzyć naturalny, cienisty zakątek wypoczynkowy w ogrodzie?

Świetnym sposobem na stworzenie kameralnego, cienistego miejsca w ogrodzie, jest posadzenie jako soliter, drzewa liściastego o pokroju płaczącym. Pod parasolowatą koroną tworzy się naturalna altana, którą można wykorzystać jako miejsce odpoczynku w upalne dni.



Ze wszystkich drzew liściastych o pokroju zwisającym, do stworzenia cienistego zakątku wypoczynkowego w ogrodzie, najbardziej nadaje się wiąz górski „Camperdownii”. Jako ciekawostkę dodam, że wiąz ten otrzymał złoty medal na wystawie „Zieleń to Życie” w Warszawie, w roku 2004.
Wiąz górski (Ulmus glabra) „Camperdownii”  to nieduże, malownicze drzewo, nadające się nawet do niewielkich ogrodów. Jego wysokość jest bezpośrednio uzależniona od miejsca szczepienia. Zazwyczaj szczepi się go na podkładkach, na wysokości co najmniej 2 metrów. Jego cechą charakterystyczną jest właśnie parasolowata korona, która rozrasta się nawet do 8 – 10 metrów szerokości.



Zatem bez problemu można wykorzystać ją do stworzenia cienistego zakątka w ogrodzie, czy nawet na tarasie. Gatunek ten jest bardzo wytrzymały na niskie temperatury oraz zanieczyszczenia powietrza, tak więc polecam go również do miejskich ogrodów. Wiąz najlepiej rośnie na glebach żyznych, świeżych, dostatecznie wilgotnych.



W ogrodzie wybierz dla niego odpowiednie miejsce, najlepiej z każdej strony dobrze oświetlone przez cały dzień. Oczywiście równie dobrze czuje się w półcieniu, ale wtedy wolniej rośnie. Jego ogromną ozdobą są duże, osiągające nawet do 20 centymetrów długości sztywne liście, tak gęsto ułożone na gałęziach, że całkowicie je zasłaniają.




Niezwykle atrakcyjna jest również korona widoczna od spodu „parasola”, stanowiąca misterną konstrukcję splecionych ze sobą gałęzi.





Decydując się na stworzenie altanki za pomocą wiązu „Camperdownii” należy mieć świadomość i minimalną wiedzę na temat jego wymagań środowiskowych. Ale nie tylko. Bo problemem w jego uprawie bywają też szkodniki.
Najczęstsze problemy w uprawie wiązu.
Najgroźniejsza jest „holenderska choroba wiązów”, na którą na szczęście ta odmiana jest najmniej podatna. Odpowiedzialny jest za nią chrząszcz – ogłodek wiązowiec. Szkodnik ten żeruje w korze osłabionych drzew, tworząc tam korytarze, w których znajdują się zarodniki chorobotwórczego grzyba. Żerujący ogłodek przenosi infekcję na całe drzewo, doprowadzając do jego osłabienia i często do całkowitego obumarcia. Walka z tą chorobą jest niezwykle trudna. Najważniejsza jest tutaj profilaktyka i wiosenne oraz jesienne opryski preparatem olejowym.
Inne problemy związane z żerowaniem szkodników:
  • deformacja liści, zwijanie się w rulonik – efekt żerowania mszyc:



  • narośla / galasy na górnej stronie liści – efekt żerowania mszycy bawełnicy wiązowo – zbożowej:


  • dziury wygryzione w liściach – efekt żerowania np. jotka wiązowego lub innych szkodników z grupy błonkówek:




Jak chronić wiązy przed szkodnikami?

Przede wszystkim należy pamiętać o zabiegach zapobiegawczych. 
Pierwsze opryski przeprowadzamy w marcu przed pęknięciem pąków, preparatem Promanal 60 EC. Powtarzamy je jesienią, po zakończeniu wegetacji z użyciem tego samego preparatu. W okresie wegetacji, po zauważeniu śladów żerowania szkodników, do ich zwalczania zaleca się preparaty o działaniu układowym lub gazowym (np. Mospilan 20 SP — 0,01%). 
Stopień szkodliwości działalności szkodników, zależy głównie od ich liczebności. Jeśli zauważysz ślady żerowania na pojedynczych liściach, po prostu usuń te zaatakowane. Jeśli jednak masz do czynienia ze zmasowanym atakiem wszelkiej maści osobników, to niestety trzeba je zwalczać chemicznie. 

Niemniej jednak niech Cię te informacje nie zniechęcają, bo wiąz ten jest naprawdę wyjątkowo atrakcyjnym i wdzięcznym drzewem, które warto mieć w ogrodzie. 

Natomiast aby uformować za jego pomocą „altankę”, gałęzie należy odpowiednio przycinać, tworząc wejście z jednej strony. Tak jak zrobiłam to ja, w swoim ogrodzie.



W moim ogrodzie wiąz „Camperdownii” rośnie już 8 lat. Obecnie ma średnicę 3 metrów, jest zaszczepiony na wysokości 2,10 metra, a wysokość całkowita korony to około 2,7 metra.
.

Jak zaaranżować cienisty kącik wypoczynkowy?

 

Malowniczo usytuowany u stóp schodów łączących dwa poziomy mojego ogrodu, wiąz stał się po kilku latach, takim właśnie ozdobnym parasolem, pod którym postanowiłam stworzyć niewielki, cienisty zakątek wypoczynkowy. Wystarczyło pod koroną drzewa ustawić ulubiony fotel wraz z pomocniczymi stoliczkami.



Uwielbiam tam przebywać w upalne dni. To doskonałe miejsce relaksu, z którego rozpościera się widok na cały ogród. Można tu zaszyć się przed całym światem z książką i kubkiem kawy. Lubię tu posiedzieć również po zmroku. Aby jednak jeszcze lepiej wyeksponować niezwykle atrakcyjną koronę wiązu „Camperdownii” warto ją podświetlić od dołu.




Można to oczywiście zrobić tradycyjnie za pomocą reflektorów, ale pomyślałam, że idealnie nada się do tego celu podświetlany stolik SQUARE, który znalazłam w ofercie sklepu internetowego Modne donice.


Podświetlany stolik SQUARE w formie sześcianu o boku 50/50 centymetrów, daje niezwykłe możliwości aranżacyjne. Jest nie tylko bardzo dekoracyjnym elementem, kostka SQUARE ma bowiem wiele zastosowań. Może służyć wyłącznie jako lampa lub lampa i stolik lub stołek w jednym.





Za dnia stanowi bowiem dekoracyjny mebel, na którym wyeksponowałam ciekawą kompozycję z Fikusem Ficus pumila „Sunny” w roli głównej. Potrzebuje on dużo światła, ale nie powinien rosnąć w pełnym słońcu. Tak więc stanowisko na stoliku w sąsiedztwie wiązu jest doskonałe. 

Do wypełnienia donicy betonowej własnej roboty użyłam specjalnej mieszanki ziemi KRONEN, przeznaczonej do paproci.



Jest idealna również do fikusów oraz wszystkich innych roślin, które wymagających luźnego, przepuszczalnego i bogatego w składniki odżywcze podłoża. Wykonując jednak z jej użyciem kompozycję w donicy, nie zapomnij także o warstwie drenażowej na dnie, w postaci np. keramzytu.


Natomiast wspomniana ziemia do paproci to specjalna mieszanka, słabo i silnie rozłożonego torfu wysokiego oraz glinki wulkanicznej, wzbogacona w niezbędne do rozwoju i wzrostu roślin składniki odżywcze (makro i mikroelementy). Glinka zwiększa stabilność podłoża i zdolność magazynowania składników odżywczych oraz wody.







Samo posadzenie Fikusa w donicy to prosta i przyjemna sprawa, z pewnością dasz sobie z tym radę. A jeśli zdecydujesz się na podobną aranżację jak moja, z użyciem podświetlanego stolika SQUARE, betonowej donicy oraz wianka z metalowych prętów, uzyskasz taki efekt jak poniżej. Nowocześnie i elegancko. Idealne połączenie.




Pamiętaj również, że nocą stolik zamienia się w niezwykle efektowny podświetlany stolik – lampę, która daje przyjemne światło. 




Stolik SQUARE dostępny jest w 3 rodzajach oświetlenia:
  • Żarówka E27,
  • Żarówka LED 5W,
  • Żarówka RGB sterowana pilotem.
Długość kabla 2,9 m. Stolik wykonany jest z bardzo trwałego tworzywa sztucznego (polietylenu) o mlecznej barwie. Dzięki jego zastosowaniu, doskonale sprawdzi się w każdych warunkach, zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i w ogrodzie. I stanowi wspaniałe dopełnienie każdego miejsca wypoczynku, dając szerokie możliwości zastosowania.



Dzięki wiązowi „Camperdownii”, wygodnym, ażurowym fotelom oraz podświetlanemu stolikowi, możesz stworzyć w swoim ogrodzie lub na tarasie, doskonałe schronienie przed słońcem oraz przyjemne miejsce do wypoczynku i relaksu.
Reasumując mam nadzieję, że nasz kolejny post był dla Ciebie inspiracją i zmotywował Cię do działania. Jak widziałeś była to prosta instrukcja, jak stworzyć cienisty zakątek wypoczynkowy w ogrodzie, za pomocą jednego efektownego drzewa oraz jak go wyeksponować za pomocą podświetlanego stolika.



Wszystko po to, aby Twój taras czy ogród wyglądały jeszcze efektowniej.


Kończąc post „Jak zaaranżować cienisty zakątek w ogrodzie”, już dziś zapraszam Cię do kolejnych w tym cyklu, które na łamach bloga publikuję aż do końca 2018 roku. Ze swej strony obiecuję, że wspólnie z Tomkiem dostarczę Ci dużo inspiracji, które w ciągu roku zmienią oblicze Twojego ogrodu, tarasu lub balkonu. Tak jak w tym przypadku, za sprawą donic i dodatków oraz efektownych kompozycji roślinnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz