Wiosną, kiedy budzi się
cała przyroda, oprócz tych pozytywnych aspektów posiadania ogrodu, pojawiają
się pierwsze problemy ze szkodnikami roślin. Już za chwilę zaobserwujesz, że w
Twoim ogrodzie na wielu roślinach rozgoszczą się mszyce i inne szkodniki, a Ty
rozpoczniesz z nimi nierówną walkę, używając wszelkiej maści środków
chemicznych.
Ale głowa do góry! Ze szkodnikami można walczyć również w sposób naturalny, o czym już pisałem w ostatnim poście pt. Jak przyciągnąć ptaki do ogrodu i pozbyć się szkodników? Drugim
biologicznym sprzymierzeńcem do walki ze szkodnikami roślin są
pożyteczne owady. I teraz wczesną wiosną jest idealny moment, aby
zaprosić je do Twojego ogrodu. W tym celu warto umieścić w ogrodzie
domki dla owadów.
.
A czy wiesz jak zbudować domek dla pożytecznych owadów?
Domyślam się, że nie do końca, dlatego zapraszam do lektury postu, z którego dokładnie dowiesz się, jak samodzielnie wykonać atrakcyjne hoteliki dla pożytecznych owadów. A tym samym jak przyciągnąć te pożyteczne zapylacze i pogromców szkodników do swojego ogrodu.Ale zanim przejdziemy dalej, krótka informacja.
Jak wiesz, na moim blogu oraz na blogu „Z ogrodem na TY” prowadzony jest specjalny, roczny projekt „Kolorowy ogród cały rok”.
W tym miejscu możesz przeczytać o jego założeniach.
W ramach tego projektu, wraz z Tomkiem Szostakiem z „Z ogrodem na TY” inspirujemy Cię, jak przy pomocy kolorów ożywić Twój ogród, a przy okazji sprawić, aby był ładniejszy i ciekawszy.
A czy wiesz, że kolor ma bardzo często ukryte, drugie, znacznie głębsze znaczenie? Tak właśnie, jak w dzisiejszym poście, gdzie zobaczysz, jak za pomocą kolorów przyciągnąć uwagę pożytecznych owadów, które mogą wesprzeć Cię w walce ze szkodnikami.
Domki, które zbudowałam dla owadów, to jednocześnie praktyczna pomoc w ogrodzie, ale też bardzo dekoracyjny, przykuwający uwagę element architektury ogrodowej, który pięknie ozdobi Twój ogród.
A ten, który przygotowałam dla Ciebie, spełnia jeszcze jedną dodatkową funkcję. Na jego daszku zbudowałam specjalną, płytką donicę na rojniki. Taka dekoracja idealnie wpisze się w każdy ogród.
Ale najważniejsze jest to, że taki funkcjonalny domek dla owadów możesz stworzyć nie tylko z myślą o ogrodzie, ale możesz umieścić go również na swoim balkonie lub tarasie.
Pamiętaj, że jeśli ukwiecisz przestrzeń wokół siebie kwiatami jednorocznymi, to problem szkodników, jak np. mszyce, również może Ciebie dotknąć. Warto wówczas zawiesić domek dla owadów na jednej ze ścian balkonu lub umieścić go na tarasie w pobliżu właśnie donic z roślinami. Swym kolorem i zapachem przyciągnie pożyteczne owady. Zwłaszcza, jeśli surową konstrukcję, tak jak ja, pomalujesz w atrakcyjny sposób kolorowymi farbami.
Wiosna w rozkwicie, a domki dla owadów stawia się właśnie teraz, gdy owady rozglądają się za bezpiecznym miejscem na złożenie jaj. Zatem to idealny moment, ale pamiętaj, że w zasadzie takie domki możesz wystawić w każdym okresie. Owady będą poszukiwać w nich schronienia w upalne dni, ale także przed deszczem i chłodem oraz przed swoimi naturalnymi wrogami. A także chętnie schowają się w nich nocą.
Z Twojego domku na pewno skorzystają bzygi i złotooki, których larwy chętnie żywią się mszycami. Tak więc postaraj się o takich sprzymierzeńców do walki z wszędobylskimi szkodnikami.
Warto je poznać i zapamiętać, jak wyglądają. Oto ich sylwetki:
Złotooki Źródło: http://www.fotomoon.pl
Bzyg Źródło: http://www.national-geographic.pl
A zatem zbuduj domek dla tych owadów i umieść go w swoim ogrodzie.
Mam nadzieję, że mój pomysł na jego wykonanie spotka się z Twoim zainteresowaniem i skłoni Cię do walki ze szkodnikami naturalnymi metodami.
Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić projekt hotelików dla owadów, do jego pomalowania po raz kolejny skorzystałam z farb marki ALTAX z serii Viva Garden!, zresztą zgodnie z założeniami projektu „Kolorowy ogród cały rok”.
Jeśli i Ty zdecydujesz się na takie rozwiązanie, kolorowy domek zachęci pożyteczne zapylacze i pożeracze szkodników do pozostania na dłużej w Twoim ogrodzie.
Aby tak się stało pomaluj ścianki domku różnymi kolorami. Bo domyślam się, że jeśli go kupisz, będzie w kolorze surowego drewna.
Natomiast jeśli zdecydujesz się na jego samodzielne wykonanie, będę bardzo zadowolona. Tym bardziej, że sama konstrukcja domku również nie jest skomplikowana, a w dalszej części postu zobaczysz jak go wykonać.
Zaczynając jednak od malowania, w moim projekcie skorzystałam z następujących kolorów VIVA GARDEN!:
- MAJOWY BARWINEK
- SUSZONA MIĘTA
- WIOSENNE BAZIE
- PŁATKI WIŚNI
- PACHNĄCY JAŁOWIEC
- LAWENDOWE WZGÓRZE
Więc jeśli i Ty będziesz malował swój surowy domek, do malowania przygotuj :
- Wybrane farby Altax Viva Garden!
- Patyczki do mieszania farb,
- Kuwetki do malowania (kilka sztuk, jeśli wybierzesz różne kolory farb),
- Rączka oraz wymienne wałki flockowe przeznaczone do farb wodorozcienczalnych (taka ilość, ile kolorów wybierzesz),
- Wąskie pędzelki do farb wodorozcienczalnych,
- Rękawiczki ochronne w odpowiednim rozmiarze,
- Taśma ochronna do malowania,
- Papier ścierny o gramaturze 120, do wyrównania powierzchni surowych desek.
.
Ważne uwagi podczas malowania:
- Jeśli chcesz malować kilkoma kolorami, pamiętaj o oklejeniu przed malowaniem poszczególnych ścianek specjalną taśmą ochronną.
- Wybór kilku kolorów wydłuża wprawdzie czas pracy, gdyż poszczególne kolory muszą wyschnąć, ale trwa to naprawdę krótko, a efekt jest wspaniały.
- Pamiętaj, aby pracę podzielić na etapy, aby każda ze ścianek i warstw farby miała szansę dobrze przeschnąć. Tym bardziej, że farby Viva Garden! są bardzo wydajne, ładnie pachną i naprawdę szybko schną.
- Pamiętaj o zamknięciu wieczka puszki, której nie używasz, aby na powierzchni nie stworzył się kożuch.
- Po zakończeniu każdego etapu malowania, zadbaj o wyczyszczenie narzędzi (wałków i pędzli). Farby są wodorozcieńczalne, tak więc szybko i łatwo umyjesz je pod bieżącą wodą. Możesz wówczas wykorzystać narzędzia wielokrotnie.
I to cała tajemnica malowania. Mam jednak nadzieję, że nie jest Ci obce również majsterkowanie i zdecydujesz się na samodzielne wykonanie takiego domku. Tym bardziej, że jest to bardzo proste, a poniżej znajdziesz moją gotową instrukcję.
.
Prezentowany przeze mnie domek dla owadów ma następujące wymiary:
Wystarczy więc, że deski potniesz na wskazane wyżej wymiary, połączysz je klejem stolarskim i gwoździami. To zajęcie na około 1 godzinę plus czas schnięcia kleju.
Jednak to dopiero połowa zadania. Bo aby przyciągnąć pożyteczne owady, jak wspomniane złotooki, bzygi oraz murarki ogrodowe i inne dzikie pszczoły, musisz jeszcze domek odpowiednio zaaranżować. A mówiąc obrazowo – wyposażyć i umeblować.
Jednak spokojnie, nie jest to zadanie ani trudne, ani kosztowne. Wystarczy, że do konstrukcji domku włożysz odpowiednie materiały, w których owady znajdą bezpieczne schronienie. Jednak nie musisz się po nie udawać do sklepu. Jeśli rozejrzysz się po swoim ogrodzie lub wybierzesz na spacer do lasu czy parku, znajdziesz tam wszystko, co Ci jest potrzebne do wypełnienia domku dla owadów.
Ja materiały do wypełnienia domku znalazłam po prostu w swoim ogrodzie, a były to:
- suche łodygi czosnków ozdobnych i kwiatów host (lub innych bylin), które są puste w środku,
- suche łodygi hortensji lub inne patyki,
- plastry drewna,
- kawałki konarów,
- szyszki modrzewia lub innych drzew iglastych,
- różne patyki bez kory,
- niepotrzebne bambusowe tyczki przycięte na wymiar.
Sposób wykończenia domku dla owadów:
- Przygotuj materiały, odmierz stosowną ich długość.
- Przytnij wszystkie elementy ręczną piłką lub sekatorem na wymiar wnętrza domku, w tym przypadku na 160 mm długości.
- Dla bezpieczeństwa pracy umieść je w imadle i następnie przystąp do wiercenia.
- W przygotowanych patykach czy plastrach drewna wywierć wiertarką, wiertłami o różnych średnicach, kilka otworów na głębokość około 5-6 cm.
Pamiętaj, że im większa odległość otworków od krawędzi kory, tym lepsza izolacja przed mrozem, dla tych owadów, które wybiorą Twój domek jako lokum na przezimowanie. Tak jak np. wspomniane wcześniej złotooki, które szczególnie potrzebują pomocy przed zimą. Zdarza się bowiem, że w wyniku mrozów ginie znaczna część jej populacji.
Wracając do projektu. Aby go dokończyć potrzebne jest odpowiednie przygotowanie wnętrza domku, a następnie wypełnienie donicy pod rośliny na daszku.
W tym celu przygotuj następujące materiały:
- Przycięte na wymiar naturalne materiały, omawiane powyżej,
- Folia czarna PVC, jako wypełnienie donicy,
- Zszywacz tapicerski,
- Rękawice ogrodnicze,
- Patyk do sadzenia roślin,
- Podkładka pod kolana,
- Grys lub keramzyt,
- Ziemia (wybrałam ziemię KRONEN do kaktusów, jest idealna do sadzenia rojników),
- Rojniki – różne odmiany.
W kolejnych krokach:
- Przygotowane materiały, tj. pocięte na wymiar patyki, plastry drewna czy konary, powkładaj ciasno do środka domku. Uzupełnij szyszkami. Tak, aby całe wypełnienie się zaklinowało.
- Wyłóż dno donicy folią i zamocuj ją do ścianek zszywkami za pomocą zszywacza tapicerskiego
- W bocznej ścianie donicy wywierć otwór ze spadkiem w kierunku zewnętrznym i umieść w nim kawałek rurki odpływowej.
- Dno wypełnij warstwą drenażową np. w postaci grysu.
- Wypełnij donicę ziemią.
- Rojniki wyciągnij z donic i delikatnie palcami oderwij po kilka sztuk każdego gatunku.
- W ziemi patyczkiem zrób niewielki zagłębienie i następnie umieść w nim roślinę.
.
Pamiętaj również, że do domku, oprócz kolorów Viva Garden! i rojników na daszku, owady przyciągnie dodatkowo towarzystwo kwitnących roślin. Zadbaj więc o odpowiednie sąsiedztwo. Posadź w ogrodzie odpowiednie rośliny wabiące pożyteczne owady.
Umieść domek w miejscu osłoniętych od deszczu i wiatru. Wybierz miejsce słoneczne i zaciszne.
I spokojnie oczekuj na pożyteczne owady w swoim ogrodzie.
.
Reasumując mam nadzieję, że mój drugi post z cyklu „Kolorowy ogród cały rok” był dla Ciebie inspiracją i zmotywował Cię do działania. Jak widziałeś, taki domek dla owadów, bez problemu można samodzielnie wykonać oraz pomalować i dodatkowo udekorować roślinami. A tym samym stworzyć owadom idealne miejsce do zamieszkania.
Kończąc tą podręczną instrukcję pt. „Jak zbudować domek dla pożytecznych owadów?”, już dziś zapraszam Cię do kolejnych postów w tym cyklu, które na łamach bloga „Z ogrodem na TY”, będę publikowała co miesiąc, aż do końca 2018 roku. Pamiętaj, że kolor, jak czytałeś jest ważny ze względu na owady, ale też doskonale wpisuje się w założenia projektu „Kolorowy ogród cały rok”.
Spójrz też na post otwarcia tego projektu, w którym dokładnie opisywaliśmy, dlaczego kolor ma takie znacznie w ogrodzie. Pamiętaj o tym, a ja ze swej strony obiecuję, że dostarczę Ci dużo inspiracji, które w ciągu roku zmienią oblicze Twojego ogrodu.
Odwiedzaj również specjalną podstronę bloga, gdzie znajdziesz wszystkie inspirujące i praktyczne posty z serii „Kolorowy ogród cały rok”.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz