ZIELONO MI TU

WITAJCIE SERDECZNIE NA MOIM BLOGU ZIELONO MI TU

sobota, 16 lutego 2013

Safari park Knuthenborg w Danii.

Wracam do wspomnień z naszych duńskich wakacji.

Dziś pokażę Wam miejsce, które stanowi jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w Danii . Mam na myśli Safari Park Knuthenborg znajdujący się na wyspie Lolland. Historia samego parku sięga XVII wieku. Od 12 pokoleń park ten należy do duńskiej rodziny arystokratów KNUTH.

KNUTHENBORG jest to największy park krajobrazowy w Europie Północnej, na którego terenie pod koniec lat 60-tych XX wieku powstał rozległy safari park. Egzotyczne zwierzęta sprowadzono m.in. z Kenii. Obecnie znajdziecie tam ponad 1000 dzikich zwierząt.


Aby zobaczyć całą galerię zdjęć w powiększeniu, kliknij na zdjęcie.

Niezwykłość tego parku safari polega na tym, że dzikie zwierzęta swobodnie spacerują tam na wolności, mając do dyspozycji naprawdę ogromną przestrzeń, podzieloną oczywiście na bezpieczne strefy. Po terenie parku można poruszać się własnym samochodem, wytyczone są asfaltowe drogi. Jadąc powoli można podziwiać z bardzo bliska swobodnie poruszające się zwierzęta.
Jedynie tygrysy czy wilki mieszkają w specjalnych ogrodzonych i pilnie strzeżonych strefach, do których człowiek również ma dostęp, ale na specjalnych warunkach.  Naprawdę można tam poczuć się jak na prawdziwej afrykańskiej sawannie.
Nie wiem czy kiedykolwiek uda mi się wyjechać na prawdziwe safari do Kenii, dlatego nie mogliśmy sobie odmówić  przyjemności zobaczenia dzikich zwierząt w naturalistycznej scenerii, innej niż w tradycyjnym zoo.
Obserwacja tych dzikich zwierząt z tak bliska była naprawdę fascynującym przeżyciem i przy okazji świetną lekcją biologii dla dzieci.
Podczas jazdy własnym samochodem po terenie parku, należy zachować szczególną ostrożność, w niektórych miejscach nie wolno wysiadać czy otwierać okien. Prędkość też jest ograniczona do minimum. Zwierzęta są przyzwyczajone do obecności samochodów i ludzi. Nie wiem, co na to obrońcy zwierząt, ale nie odniosłam wrażenia, żeby zwierzęta były zestresowane obecnością ludzi. Zdawały się nas ignorować. 

Na wycieczkę do tego niezwykłego ogrodu zoologicznego należy zaplanować cały dzień. Oprócz safari parku, mini zoo,  znajdziecie tam też piękny ogród botaniczny, gdzie zgromadzono rośliny z różnych zakątków świata oraz atrakcyjny park rozrywki dla dzieci, strefę gastronomiczną ze sklepikami z pamiątkami, miejsca na zorganizowanie rodzinnego pikniku.

Wstęp do parku jest płatny. Dorośli płacą 185 DKK, dzieci poniżej 12 lat 105 DKK. Dzieci do 3 lat mają wstęp bezpłatny.
W okresie wakacyjnym park jest czynny przez cały tydzień od g. 10.00 do 18.00 (ostatni wjazd o g. 17.00).

Więcej informacji znajdziecie na stronie:

 http://uk.knuthenborg.dk/

 Oto moja relacja fotograficzna.

Wjazd do parku przez imponującą bramę.Na początku powitały nas osiołki:-)


I gazele

oraz zebry
Najciekawsze były żyrafy. Kompletnie nie przeszkadzały im samochody.Spotkaliśmy też wielbłądy.I woły


W specjalnej strzeżonej zamkniętej strefie mieszkają tygrysy. Można tam poprzez specjalną śluzę wjechać samochodem, ale należy zachować prędkość 5 km na godz. i nie wolno absolutnie otwierać okien. Niesamowite przeżycie. Takie dzikie zwierzęta - tak blisko.
Można porównać jak ogromne są to zwierzęta, zwłaszcza jak staną na 2 łapach, co mieliśmy okazję zobaczyć.Mój mąż, który jest wysoki i syn na jego ramionach "na barana" nie dali rady:-)


A tutaj lemury.  Julian jak żywy:-)

 Największe moje obawy budziły potężne nosorożce. Trzymaliśmy się od nich z daleka:-)Małpy mieszkają w specjalnej strefie, do której wjeżdża się specjalnym pojazdem. 

Do strefy, gdzie mieszkają białe wilki też wjeżdża się przez zabezpieczoną śluzę.

Dla dzieci sporą atrakcją jest mini zoo, gdzie można z bliska zobaczyć drobne zwierzęta, głównie kozy.
Warto również wstąpić  na spacer do przepięknego ogrodu botanicznego.

W sąsiedztwie bajecznego ogrodu botanicznego mieszkają strusie i kangury.Ponieważ Knuthenborg to przede wszystkim historyczna rezydencja rodowa, nie brak tam pięknych zabytkowych budowli.

Kiedy dzieci znudzą się zwiedzaniem parku znajdą inną atrakcję w postaci parku zabaw.
Wyjeżdżając z parku żegnały nas przepiękne kucyki. Niezwykle ciekawskie. Mój mąż stwierdził, że chyba ma za mało koni pod maską. Same pchały się do auta:-)

Nasz bezpieczny wyjazd z parku był zagrożony przez "wściekłe" czarne byki, ale jakoś udało się je bezpiecznie wyminąć i opuścić park.


Polecam gorąco wycieczkę do Knuthenborg. To była wspaniała, rodzinna przygoda.
5 komentarzy:

 1. Anita ukazujesz nam cudne miejsca! Pięknie je opisujesz, aż chce się od razu jechać :D

  Przepraszam, że tak rzadko ostatnio zaglądam ale jakiś mam okres paskudny :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Gosiu! Bardzo się cieszę, że zaglądasz:-) Zachęcam Cię do wybrania Danii na wakacje lub długi weekend. Dla Twojego syna będzie to super atrakcyjna wyprawa.
   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 2. Ach te zameczki...piękne.....
  Ze zwierząt najbardziej spodobał mi się....lemur
  A wielkość ''kotka'' robi wrażenie przy porównaniu...
  Buziaki zostawiam...

  OdpowiedzUsuń
 3. hej, czy dostalas moj komentarz?

  OdpowiedzUsuń