ZIELONO MI TU

WITAJCIE SERDECZNIE NA MOIM BLOGU ZIELONO MI TU

niedziela, 16 grudnia 2018

Choinka w stylu skandynawskim do domu i ogrodu.


Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie Świąt Bożego Narodzenia bez pachnącej igliwiem choinki, chociażby najczęściej wybieranego świerka pospolitego czy jodły kaukaskiej. Jednak oprócz tradycyjnej choinki, w naszych domach i ogrodach pojawia się całe mnóstwo innych ozdób. Większość osób z braku czasu kupuje gotowe dekoracje. 
A gdyby jednak pokusić się o własnoręczne wykonanie ozdoby świątecznej? To wspaniały pomysł na wspólną zabawę podczas przygotowań do tych najpiękniejszych Świąt w roku. Jeśli jednak nie masz pomysłu jak to zrobić, ten artykuł powinien Cię zainteresować. Dowiesz się z niego jak wykonać ciekawą dekorację – świąteczną choinkę w stylu skandynawskim, przeznaczoną do domu i ogrodu.
Jeśli szukasz niestandardowych pomysłów na świąteczną dekorację, łatwych do wykonania, a jednocześnie lubisz majsterkować, mam dla Ciebie prostą instrukcję na taką właśnie dekorację.
To propozycja dla zwolenników minimalizmu i prostego designu, nawiązującego do stylu skandynawskiego.
Zanim jednak przejdziemy dalej, krótka informacja. Jak wiesz, na moim blogu oraz blogu „Z ogrodem na TY” przez ostatnie kilka miesięcy, wraz z Tomkiem Szostakiem prowadziliśmy specjalny, roczny projekt „Kolorowy ogród cały rok”.
W jego ramach inspirowaliśmy Cię, jak przy pomocy kolorów ożywić Twój ogród, aby był jeszcze ładniejszy i ciekawszy. Staraliśmy się przekonać Cię, że kolor ma ukryte, znacznie głębsze znaczenie. I tak, jak w dzisiejszym, już ostatnim w tym cyklu poście, chcemy Cię przekonać, że za pomocą koloru, możesz nadać świąteczny, skandynawski charakter drewnianym choinkom własnej roboty, aby przez wiele kolejnych sezonów stanowiły dekorację dla Twojego ogrodu, tarasu czy balkonu.
Choinka w stylu skandynawskim do domu i ogrodu
Chciałabym zaprosić Cię do wspólnej zabawy i zaprezentować ciekawą dekorację świąteczną, w modnym wciąż stylu skandynawskim. Możesz przeznaczyć ją do udekorowania zarówno domu, jak i ogrodu.
Zanim przejdę do szczegółowego przedstawienia mojego pomysłu, pozwól że w wielkim skrócie przytoczę kilka informacji o tym, skąd wziął się w Polsce zwyczaj dekorowania domów na Święta, w szczególności skąd wzięła się choinka. Krąży na ten temat wiele legend i tak naprawdę nie wiadomo, która historia jest prawdziwa. Ale jedno jest pewne – drzewa towarzyszą ludziom od stuleci jako symbol magiczny, pojawiający się przy wielu ważnych wydarzeniach. A dla chrześcijan choinka (jodła) jest przede wszystkim symbolem Chrystusa jako „drzewa życia”.
W Polsce zwyczaj ubierania choinki pojawił się stosunkowo niedawno, bo dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Przywędrował do nas wraz zaborami od naszych zachodnich sąsiadów. Początkowo choinkę w naszym kraju można było spotkać wyłącznie w domach mieszczańskich. Na wsiach tradycyjnym symbolem świątecznym była tzw. podłaźniczka, czyli gałązka jodły, świerku czy sosny, zawieszona u sufitu, przyozdabiana ciastkami, owocami lub słomianym łańcuchem. Jednak z upływem czasu, tradycja ta została wyparta i od mniej więcej lat dwudziestych ubiegłego wieku, w każdym polskim domu na święta pojawiała się już zielona, pachnąca choinka. Początkowo dekorowaną ją ozdobami naturalnymi, takimi jak jabłuszka, pierniczki, orzechy czy zabawki ze słomy i papieru. I każda z tych ozdób miała symbolizować coś ważnego, np. jabłuszka – rajski owoc, a popularne łańcuchy z papieru – zniewolenie człowieka z powodu grzechu. Wierzono również, że takie łańcuchy cementują więzi rodzinne. Dzwoneczki miały symbolizować dobrą nowinę, a gwiazda betlejemska zawieszana na czubku drzewka, miała symbolizować szczęśliwy powrót do domu.
Dzisiaj większość osób dekoruje swój dom gotowymi ozdobami, ale od pewnego czasu obserwuję powrót do tradycyjnego przyozdabiania choinek, własnoręcznie wykonanymi przedmiotami. I bardzo mi ten kierunek odpowiada. Dlatego zachęcam Cię do takiej zabawy w rękodzieło.
Tradycja ozdabiania naszych domów i ogrodów ewoluuje wraz z upływem czasu. Zmieniają się style ozdabiania, nastają różne mody, jednak zawsze w trakcie dekorowania naszych domów i ogrodów na Święta, chętnie powracamy do magii, którą pamiętamy z dzieciństwa.
A czy tę magię Świąt może wprowadzić do naszych domów i ogrodów inny rodzaj choinki?
Pisząc o alternatywnym pomyśle nie mam na myśli sztucznego drzewka imitującego prawdziwego iglaka. Mam na myśli dekorację, która symbolicznie może kojarzyć się ze świąteczną choinką.
Innymi słowy prosty pomysł na ozdobę świąteczną, która może dekorować zarówno Twój taras, balkon czy ogród, ale również fantastycznie będzie prezentować się w oknie lub przy kominku w salonie. Słowem dekoracja uniwersalna, a zarazem bardzo prosta w wykonaniu. Będą to 2 nietypowe choinki drewniane w stylu skandynawskim.
Jak wykonać ciekawą dekorację świąteczną w stylu skandynawskim, przeznaczoną do domu i ogrodu?
Do wykonania 2 choinek o wys. 50 i 70 centymetrów potrzebne Ci będą:
  • drewniane, oheblowane deseczki, przycięte u stolarza lub docięte samodzielnie, o wymiarach podanych na prezentowanych poniżej rysunkach:
Choinka o wysokości 70 centymetrów
Choinka o wysokości 50 centymetrów
  • klej do drewna,
  • małe gwózdki,
  • młotek,
  • kit jasny do drewna,
  • kostka drobnego papieru ściernego,
  • farby do malowania drewna w ogrodzie (np. Altax Viva Garden!),
  • wałek flockowy do farb wodorozcieńczalnych,
  • pędzel,
  • kuwetka do malowania,
  • rękawiczki ochronne.
Jeśli masz w sobie duszę majsterkowicza na pewno z łatwością samodzielnie wykonasz pokazane choinki wg mojego projektu.
Aby ożywić i zabezpieczyć surową drewnianą konstrukcję choinek, sięgnęłam po inspirujące farby z kolekcjiALTAX VIVA GARDEN!, które po raz kolejny miałam okazję wypróbować. Do projektu świątecznych choinek wybrałam dwa kolory, które idealnie wpisują się w surowy, prosty styl skandynawski:
  • PACHNĄCY JAŁOWIEC
  • ROZGRZANY KAMIEŃ
Farby Altax Viva Garden! są to farby wodorozcieńczalne, w składzie mają wysokogatunkowe żywice akrylowe. Co jak być może się domyślasz, wpływa na ich jakość, a tym samym trwałość i końcowy efekt tego, co malujesz. Farby kuszą fantastyczną paletą aż 29 matowo wykończonych kolorów i znajdziesz wśród nich również te, które idealnie nadają się do malowania drewna w stylu skandynawskim.
.Kilka praktycznych uwag na temat farb i techniki malowania:
  • Farbami z tej serii malowałam w zamkniętym pomieszczeniu i mogę powiedzieć, że są to farby o miłym i niedrażniącym zapachu. Szybko schną.
  • Są niezwykle wydajne, dobrze kryjące drewno przy 2 krotnym malowaniu.
  • Farby przechowuj w temperaturze między 10 a 30 ̊ C. Jeśli będziesz kiedyś malował nimi na zewnątrz, wszak są to farby do ogrodu, najodpowiedniejsza do malowania jest pochmurna pogoda, gdyż farba zachowuje gęściejszą strukturę i moim zdaniem łatwiej się nią maluje.
  • Po otwarciu puszki, nie przejmuj się tym, że na wierzchu wytrąca się woda w zupełnie innym kolorze, niż się spodziewałeś. Wystarczy, że dobrze je wymieszasz, a uzyskasz gęstą farbę o właściwym kolorze.
  • Aby nie dopuścić do wyschnięcia i zniszczenia pędzli oraz aby nie trzeba było ich w trakcie procesu ciągle myć, pomiędzy poszczególnymi etapami malowania, wystarczy narzędzia umieścić w foliowym woreczku śniadaniowym.
  • Pamiętaj, jeśli używasz kuwetki, to wylej odpowiednią ilość farby, a puszkę następnie zamknij. Zapobiegnie to ścinaniu się farby na powierzchni (w postaci grubego kożucha).
  • Trudno dostępne miejsca pomaluj pędzlem.
  • Następnie na pozostałej powierzchni maluj wałkiem przeznaczonym do farb wodorozcieńczalnych.
Jak widzisz wystarczy trochę kreatywności i własnej pracy, żeby w niebanalny sposób udekorować ogród i wprowadzić do niego odrobinę świątecznej magii.
Wiesz już zatem, jak wykonać ciekawą dekorację świąteczną w stylu skandynawskim, przeznaczoną do domu i ogrodu. Wystarczy, że udekorujesz ją ozdobnymi lampionami lub bombkami i w ten sposób stworzysz ciekawą aranżację świąteczną.
Tworzenie świątecznych dekoracji i aranżowanie nimi ogrodu czy tarasu, to wspaniała zabawa dla całej rodziny. Dzięki nim okres oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia, może być jeszcze przyjemniejszy.Zauważ również, że ta sama dekoracja równie pięknie będzie prezentować się w witrynie okna.
A dzięki dodatkom zima w Twoim ogrodzie i na tarasie czy nawet balkonie, może być całkiem kolorowa.
A wierz mi, satysfakcja z własnoręcznie wykonanych dekoracji jest naprawdę ogromna. Stworzysz coś czego nie można kupić w sklepie, coś co wprowadzi do Twojego ogrodu indywidualny charakter.
Mamy ogromną nadzieję, że nasz projekt „Kolorowy ogród cały rok”, którego był dla Ciebie inspirujący i motywujący do wykonania własnych dekoracji do ogrodu. A przede wszystkim przekonał Cię, że kolor jednak ma znaczenie, a w ogrodzie mogą go dawać nie tylko same rośliny, ale również przemyślane i ciekawe dekoracje własnej roboty.
Niniejszy post kończy roczny cykl z tej serii. Mam nadzieję, że udało nam się przekonać Cię do tego, że kolor w ogrodzie ma ogromne znaczenie. Przy jego udziale i odrobinie kreatywności, można wyczarować naprawdę niesamowite rzeczy. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz