ZIELONO MI TU

WITAJCIE SERDECZNIE NA MOIM BLOGU ZIELONO MI TU

sobota, 30 czerwca 2018

Prosty sposób na aranżację wokół ogrodowej altany.


Altana ogrodowa to miejsce odpoczynku, daje schronienie przed deszczem, wiatrem czy słońcem w upalne dni. Jest też niezwykle ciekawym elementem ogrodowej architektury, wzbogaca przestrzeń i nadaje jej szczególny charakter. A dla nas użytkowników ogrodów, jest również miejscem spotkań przy wspólnym stole. Warto więc zadbać o ciekawą aranżację zarówno wokół altany, ale przede wszystkim ozdobić jej wejście, aby miało odpowiednią prezencję i zachęcało do skorzystania.

Czasem wydaje się to skomplikowane, jednak za moment przekonasz się, że wcale tak nie jest. Wystarczy tylko kilka elementów dobrze skomponowanych ze sobą i otoczenie Twojej altany może zdecydowanie zyskać na wizerunku.
Dlatego jeśli właśnie zastanawiasz się nad jej zbudowaniem, albo już ją masz i szukasz ciekawej inspiracji jak zaaranżować jej wejście, zachęcam Cię do lektury postu, który powstał we współpracy z Tomkiem Szostakiem z bloga " Z ogrodem na Ty", w którym przekażemy Ci kilka ważnych wskazówek w tym temacie.


Altana znajdująca się w dolnej części mojego ogrodu, tuż przy oczku wodnym, to jedno z najbardziej ulubionych i najczęściej wykorzystywanych miejsc wypoczynku i spotkań.


Jest na tyle charakterystyczne, że moim celem było, aby altana idealnie wtopiła się w otaczającą zieleń i stała się integralną częścią ogrodu. Innymi słowy aby nie wyglądała jak wycięty z otoczenia element, który nijak nie komponuje się z całością. Dlatego tak ważny był wybór otaczających ją nasadzeń, a zwłaszcza dobre kompozycje przy samym wejściu. Wszak to taka wizytówka, a zarazem zaproszenie zachęcające do wejścia i miłego odpoczynku w pięknym miejscu.

Wspólnym mianownikiem aranżacji u wejścia do altany są drzewa miniaturowe o sezonowym ulistnieniu. I im poświęcę w tym poście szczególną uwagę. Tak więc na początek kilka słów na ich temat. 

Po prawej stronie rośnie niezwykle dekoracyjna, miniaturowa Metasekwoja chińska „Little Creamy” (Metasequoia glyptostroboides „Little Creamy”).



Drzewo o bardzo smukłej, stożkowej, dość luźnej koronie, o niezwykle ciekawym ulistnieniu. Właśnie szczególną uwagę zwracają niezwykle miękkie, płaskie igiełki, wiosną jasnozielone z kremowymi przebarwieniami, które później zielenieją.


Jest to odmiana wolno rosnąca, jej przyrost roczny to zaledwie około 20 – 25 centymetrów. Jesienią igiełki stają się rudopomarańczowe, a wraz z nastaniem przymrozków opadają razem z całymi pędami.


Drzewo to bez problemu zimuje w moim ogrodzie i nie wymaga okrywania. Jest niezwykle żywotne i odporne na wszelkiego rodzaju choroby oraz szkodniki. Natomiast musisz wiedzieć, że metasekwoja posiada dość płytki system korzeniowy. Tak więc decydując się na sadzenie innych roślin w jej sąsiedztwie, najlepiej to zrobić od razu, w tym samym czasie, aby potem nie dopuścić do uszkodzenia rosnących tuż pod powierzchnią ziemi korzeni.


U stóp metasekwoi gęsto ścieli się dywan z Jałowca rozesłanego „Nana” (Juniperus procumbens „Nana”), który szczelnie okrywa nie tylko otoczenie wejścia, ale również delikatnie nachodzi na dochodzący do altany kamienny chodnik.





Z kolei symetrycznie po obu stronach wejścia do altany rośnie kulista odmiana żywotnika zachodniego „Danica” (Thuja occidentalis „Danica”). Roślina popularna, również mało wymagająca.








Dodatkowo, po lewej stronie, przed żywotnikiem, umieściłam kompozycję roślinną w donicy, w której znalazło się drugie miniaturowe drzewko gubiące igły na zimę, a mianowicie Modrzew japoński „Blue Ball” ( Larix kaempferiBlue Ball”) – w formie piennej, zaszczepiony na wysokości zaledwie 60 cm.




Jest to karłowa, wolno rosnąca odmiana o kulistej koronie, w pięknym, niebieskim odcieniu, która nie osiąga dużych rozmiarów, tak więc idealnie nadaje się do nasadzeń w donicach. Po upływie 10 lat wielkość korony wynosi zaledwie około metra średnicy. Modrzew fantastycznie wygląda jesienią, gdy przed opadnięciem jego igły przebarwiają się na żółto. Z kolei młode gałązki pojawiające się wczesną wiosną, mają oryginalną – czerwoną barwę.







Na długich pędach igły układają się spiralnie, na krótkich tworzą charakterystyczne, niewielkie kępki. Igły są miękkie, niekłujące, długości 3 – 4 centymetrów, okryte szarym woskiem, który nadaje roślinie zachwycającą, niebieską barwę. Odmiana ta nie ma specjalnych wymagań i jest całkowicie mrozoodporna. Dobrze rośnie na przeciętnej ogrodowej ziemi, ważne aby była umiarkowanie wilgotna. Istotne jest też to, aby ziemia do nasadzeń miała odczyn lekko kwaśny. Jest to roślina światłolubna, dlatego wybierz dla niej stanowisko słoneczne.




Jak widzisz powyżej, kompozycje w donicy, oprócz wspomnianego modrzewia „Blue Ball”, uzupełniają byliny i trawy w odcieniach koloru niebieskiego:

  • minaturowa Funkia „Blue Mouse Ears” ( Hosta „Blue Mouse Ears”) o bardzo ciekawych, przypominających uszy myszy liściach (stąd nazwa tej odmiany) oraz o pięknych, fioletowych kwiatach,


  •  strzęplica sina (Koeleria glauca „Minima” ),

  • bluszczyk kurdybanek „Variegata” (Glechoma hederacea „Variegata”),





Jak więc widzisz, odpowiednie rośliny mają kluczowe znaczenie w aranżacji przestrzeni. Jednak na uwagę zasługuje również sama donica TOWER POT, która została wykorzystana do aranżacji przy altanie. Zachwyca prostotą geometrycznej, „dizajnerskiej” formy, a zatem stanowi idealne tło dla roślin. Co szczególnie warte podkreślenia, to nasza, polska produkcja w doskonałej jakości i atrakcyjnej w stosunku do zagranicznych marek cenie, dostępna w ofercie sklepu internetowego modne donice.


Co równie ważne, nie jest to donica wyłącznie do ogrodu, bo można nią ciekawie zaaranżować również taras czy balkon, a nawet przestrzeń publiczną. Decydując się na wybór akurat tego produktu, zwróciłam uwagę na jego cechy:
  • tworzywo sztuczne (polietylen) wysokiej jakości, o przyjemnym mleczno – białym kolorze, gwarantuje wysoką odporność na wszelkie warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Dzięki czemu donica może stać cały rok na zewnątrz, a zatem odpada problem chowania jej przed zimą,
  • dostępna jest w dziesięciu atrakcyjnych kolorach oraz w wersji podświetlanej,


  • wymiary są następujące: wysokość – 70 cm, długość 35 cm, szerokość – 35 cm,
  • mimo sporych gabarytów jest lekka, a przy tym bardzo stabilna. Posiada podwyższone dno o głębokości 25 centymetrów, co pozwala na redukcję ilości ziemi potrzebnej do jej wypełnienia. Na obsadzenie potrzebne Ci będzie tylko 15 litrów ziemi,
  • donice w wersji podświetlanej w standardzie są wyposażone w podświetlenie żarówką LED 5 W, E27. Długość kabla 2,9 metra. Natomiast mają też opcję alternatywną w postaci żarówki RGB sterowanej pilotem lub moduł bezprzewodowy RGB z pilotem,
  • przy wyborze wersji podświetlanej, donica może być też dodatkowym źródłem światła w ogrodzie, ale przede wszystkim niezwykle ozdobną dekoracją.
Donica ma więc szereg określonych cech, na które warto zwrócić uwagę. Natomiast decydując się na stworzenie kompozycji, ogólnie mówiąc w donicach, pamiętaj o kilku ważnych sprawach związanych z sadzeniem roślin. To one decydują o sukcesie dalszej uprawy, a zatem efekcie końcowym, czyli w tym przypadku, ciekawej aranżacji wejścia do altany.
.

Jak sadzić rośliny w donicach?

 


Oczywiście sadzenie roślin w donicach nie jest jakąś szczególną sztuką, niemniej kilku ważnych zasad warto przestrzegać. Zwróć więc uwagę na:

1. Zadbaj o warstwę drenażu w donicy. W tym celu na dno wysyp warstwę żwiru lub keramzytu.
2. Otwórz worek z ziemią, rozpulchnij ją rękoma, gdyż może być mocno zbita.
3. Wsyp ją warstwami, delikatnie ugnieć rękoma każdą warstwę. Wybierz ziemię odpowiednią dla wybranej grupy roślin.
4. Wyjmij rośliny z doniczek. Jeśli bryła korzeniowa jest zbyt zbita, to delikatnie rozluźnij ją palcami.
5. Jeśli ziemia w doniczce jest mocno przesuszona, co często się zdarza, to zanurz rośliny na chwilę w wodzie (1 minuta powinna wystarczyć, żeby bryła korzeniowa się nawodniła)
6. Przyłóż rośliny, ustaw je w odpowiedniej odległości od siebie.
7. Posadź rośliny zasypując boki ziemią, delikatnie ugnieć ją wokół każdej rośliny.
8. Podlej pierwszy raz obficie odstaną wodą o temperaturze pokojowej.
9. Jeśli rośliny w szkółce nie zostały nawiezione nawozem długo działającym (znajdziesz go w postaci żółtych granulek), to pamiętaj o systematycznym nawożeniu roślin, zwłaszcza jeśli wybierzesz gatunki kwitnące.
.
Bardzo ważnym elementem oprócz samych roślin, jest to czego nie widać, czyli wybór odpowiedniej ziemi.




W centrach ogrodniczych i marketach jest jej duży wybór, jednak kupując ziemię do donic, zwróć szczególną uwagę na jej jakość. Ziemia ziemi nierówna. I tu nie chodzi o jej przeznaczenie, ale o skład i proporcje różnych zawartych w niej komponentów.

Dla mnie absolutnie numerem 1 przy wyborze podłoży do donic jest ziemia ogrodnicza marki KRONEN. Stosuję ją od dawna, zresztą nie tylko do donic, ale w całym ogrodzie, do roślin kwitnących oraz iglaków, a także do rozsad, ziół, borówek amerykańskich, a ponadto do roślin domowych w donicach i tworzonych przeze mnie kompozycji w szklanych naczyniach (tzw. leśnych słojach).


Do obsadzenia donicy przy altanie wybrałam specjalną mieszankę ziemi z nawilżaczem przeznaczoną do iglaków, która jest polecana do upraw w pojemnikach na balkonach i tarasach. Jest to ziemia wyprodukowana na bazie torfu wysokiego z dodatkiem włókien drzewnych Ecofibrex, który poprawia strukturę gleby, zapobiega wysychaniu i przemarzaniu, co jest szczególnie istotne w przypadku nasadzeń w donicach. Dodatkowo ziemia zawiera startową dawkę wieloskładnikowego nawozu, wzbogaconego zwiększoną dawką magnezu, który przeciwdziała żółknięciu igieł. Stąd jak widzisz, teoretycznie „zwykła” ziemia, a jednak ma ukrytych w sobie tyle ważnych elementów.



Dodam również, że poza samym podłożem, które wpływa na rozwój roślin, ważne jest również wykończenie nasadzeń w donicy. Dlatego nie zapomnij o uzupełnieniu donic ozdobną korą o drobnej frakcji, która jednocześnie zabezpieczy podłoże przed rozwojem chwastów, a rośliny przed zbyt szybkim parowaniem wody w upalne dni. I dodatkowo oczywiście zakwasza podłoże.

Pamiętaj, że w dobrze dobranym podłożu rośliny będą rosły zdrowo, a tym samym długo będą cieszyły Twoje oko. Jestem przekonana, że przedstawiona kompozycja przetrwa zimę i będzie ozdobą w kolejnych sezonach.







Myślę również, że dostrzegasz to, co chciałam Ci w tym poście przekazać. A było to przesłanie, że ogród to duża przestrzeń, która jednak powinna być bardzo spójna. Jednak aby tak się stało, musisz troszczyć się o każdy jej element. Jeśli zdecydujesz się na altanę, to nie powinna być oderwanym od całości tworem, ale musi się dobrze komponować i wtapiać w roślinne nasadzenia. Bo tylko wśród pięknie zaaranżowanej zieleni będziesz mógł przyjemnie odpoczywać i przyjmować swoich gości.





Mam nadzieję, że post zwraca Twoją uwagę na wiele aspektów aranżacji przestrzeni w ogrodzie. Jestem przekonana, że będzie stanowił dla Ciebie dokładną instrukcję jak zaaranżować otoczenie, a przede wszystkim wejście do Twojej altany. Tym bardziej, że pokazane gatunki roślin są przeze mnie sprawdzone i stanowią niezwykle ciekawą kompozycję, wartą skopiowania.


Jednocześnie zapraszam do kolejnych postów z serii, jak za pomocą ciekawych donic oraz kompozycji roślinnych, zaaranżować przestrzeń w ogrodzie. Gwarantuję, że zainspirują Cię do zmian nie tylko w nim, ale także na Twoim balkonie czy tarasie.

poniedziałek, 25 czerwca 2018

Prosty stolik ogrodowy z palety. Zrób to sam.





Meble z drewnianych palet wprowadzane na tarasy i do ogrodów, to hit ostatnich kilku sezonów. Ogromną popularnością cieszą się zwłaszcza stoliki kawowe. Nie bez powodu, gdyż jest to bardzo tani i łatwy w wykonaniu oryginalny mebel, za naprawdę niewielkie pieniądze. Przy odrobinie pracy możesz nadać mu indywidualny charakter, zwłaszcza gdy sięgniesz po efektowne kolory do jego wykończenia.

Kończąc inwestycję pod tytułem „własny dom”, często łapiemy się za kieszeń i zazwyczaj trudno z niej wyciągnąć większą kwotę na nowe meble na taras czy do ogrodu. Jeśli zatem jesteś posiadaczem ogrodu czy nawet najmniejszego tarasu, a szukasz ekonomicznego sposobu na prosty stolik ogrodowy z palety, ten artykuł powinien Cię zainteresować.

Dowiesz się z niego:
  • jak zbudować ciekawy stolik ogrodowy z palety,
  • jak go atrakcyjnie pomalować i ozdobić.
.
Zanim jednak przejdziemy dalej, krótka informacja. 
Jak wiesz, na blogu „Z ogrodem na TY” prowadzony jest specjalny, roczny projekt „Kolorowy ogród cały rok”.  
W tym miejscu możesz przeczytać o jego założeniach. W ramach tego projektu, wraz z Tomkiem z bloga „Z ogrodem na TY” inspirujemy Cię, jak przy pomocy kolorów ożywić Twój ogród, a przy okazji sprawić, aby był ładniejszy i ciekawszy.

A czy wiesz, że kolor ma bardzo często ukryte, znacznie głębsze znaczenie? Tak właśnie, jak w dzisiejszym poście, gdzie zobaczysz, jak za pomocą koloru, nadać zupełnie nowe oblicze europalecie, która stanowi podstawę prezentowanego powyżej na zdjęciu, stolika kawowego.
.

Jeśli lubisz styl ekologiczny, a idea upcyclingu nie jest Ci obca, zachęcam Cię do własnoręcznego wykonania stolika ogrodowego, korzystając z mojej instrukcji krok po kroku.




Do wykonania stolika ogrodowego wg mojego pomysłu o rozmiarach 680/800 mm potrzebne Ci będą następujące materiały:
  • Europaleta EUR 1
  • Płyta ze sklejki o grubości 10 mm
  • Wkręty do drewna – 28 szt. (12 szt. do przykręcenia blatu, 16 szt. do przykręcenia kółek)
  • Kółka obrotowe – 4 szt., w tym 2 szt. z hamulcem
  • Pędzel płaski i okrągły do farb wodorozcieńczalnych
  • Wałek flockowy do farb wodorozcieńczalnych
  • Kuweta do farb
  • Patyczek do wymieszania farby
  • Wybrany kolor farby np. Viva Garden (2 opakowania po 250 ml)
  • Sznur jutowy grubości 8 mm i długości 5 metrów
  • Klej florystyczny – 5 lasek
  • Napy metalowe okrągłe- 12 szt.
.

Jak najtaniej zdobyć europaletę i pozostałe materiały?

 

Jeśli kończysz właśnie inwestycję budowlaną, to na pewno zostały Ci jakieś europalety, na których przywieziono materiały budowlane. A jeśli nie, to rozejrzyj się wśród budujących sąsiadów. To najprostszy sposób na jej pozyskanie. Jeśli nie masz takich możliwości, to poszukaj w składzie budowlanym, hurtowni czy skupie palet i spróbuj ją odkupić. To koszt ok. 20 zł.
Palety występują w kilku rozmiarach. A mianowicie:
  • EUR 1 – 800 mm x 1200 mm
  • EUR 2 – 1200 mm x 1000 mm
  • EUR 3 – 1000 mm x 1200 mm
  • EUR 6 – 800 mm x 600 mm
Jak więc widzisz, rozmiary palet pozwalają na przewiezienie ich w samochodzie osobowym. A mnogość rozmiarów pozwala na stworzenie mebla dostosowanego do Twoich potrzeb.
Sklejkę dostaniesz w każdym sklepie z drewnem lub markecie budowlanym albo tak jak ja, poszukaj jej z odzysku. Pozostałe wymienione wyżej materiały, znajdziesz właściwie w każdym sklepie budowlanym.
.

Jak krok po kroku wykonać prosty stolik ogrodowy z palety?

 

Stolik, który wykonałam jest bardzo prosty i w zasadzie może go zrobić każdy, kto tylko lubi majsterkować. Pokażę Ci jak go wykonać w kilku prostych krokach.
.
Krok pierwszy: Przycięcie europalety oraz sklejki za pomocą pilarki elektrycznej do drewna.
  • Europaletę EUR1 przytnij w poprzek do 680 mm
  • Sklejkę grubości 10 mm, która posłuży jako blat Twojego stolika ogrodowego, przytnij do rozmiaru 800/680 mm.



Krok drugi: szlifowanie powierzchni za pomocą szlifierki elektrycznej oraz papieru ściernego 120.





  • dokładnie wyszlifuj wszystkie powierzchnie, zwłaszcza krawędzie
  • oczyść całą paletę oraz sklejkę z pyłu za pomocą odkurzacza
.
Krok trzeci: malowanie powierzchni.


Malowanie to w całym tym procesie najdłuższy, ale też chyba najistotniejszy etap, mający ogromny wpływ na estetykę stolika, dlatego poświęcam mu tutaj najwięcej uwagi. Pozwól więc, że podzielę się z Tobą swoimi doświadczeniami w tym zakresie.
Surowe powierzchnie europalety i sklejki warto pomalować farbami na wybrany kolor, oczywiście produktami dedykowanymi do malowania drewna w ogrodzie. 



Wśród wielu produktów dostępnych w marketach budowlanych najciekawszą ofertę znalazłam w tym względzie na stoisku ALTAX, który kusi serią fantastycznych kolorów Viva Garden! Do Twojej dyspozycji jest bogata paleta aż 29 matowo wykończonych kolorów farb, które w składzie mają wysokogatunkowe żywice akrylowe. Co jak być może się domyślasz, wpływa na ich jakość, a tym samym trwałość i końcowy efekt tego, co malujesz. Sięgnęłam więc po nie po raz kolejny. Do swojego projektu wybrałam kolor KWITNĄCA MAGNOLIA.




Praktyczne wskazówki do malowania:
 
  • Aby nie dopuścić do wyschnięcia i zniszczenia pędzli czy wałka, oraz aby nie trzeba było ich w trakcie ciągle myć pomiędzy poszczególnymi etapami malowania, wystarczy narzędzia umieścić na ten czas w foliowym woreczku śniadaniowym.
  • Farbami z tej serii malowałam również w zamkniętym pomieszczeniu i mogę powiedzieć, że są to farby o miłym i niedrażniącym zapachu. Szybko schną.
  • Są niezwykle wydajne. Do pomalowania stolika 2 krotną warstwą zużyłam zaledwie 1,5 puszki 250 ml farby!
  • Farby przechowuj w temperaturze między 10 a 30 ̊ C. Jeśli malujesz na zewnątrz, wszak są to farby do ogrodu, najodpowiedniejsza do malowania jest pochmurna pogoda, gdyż farba zachowuje gęściejszą strukturę i moim zdaniem łatwiej się maluje, niż podczas upałów.
  • Pamiętaj, aby do kuwetki wylać odpowiednią ilość farby, a puszkę następnie zamknąć. Zapobiegnie to ścinaniu się farby na powierzchni (w postaci grubego kożucha).
Technika malowania farbami z serii Altax Viva Garden! jest następująca:

  • Płaskie, duże powierzchnie najlepiej jest malować wałkiem do farb wodorozcieńczalnych, gdyż wtedy farba jest najbardziej wydajna.



  •  Wszystkie krawędzie i miejsca trudno dostępne najłatwiej malować pędzlami.


  •  Malowanie najlepiej zacząć od spodu palety i od trudno dostępnych miejsc.




  • Następnie pomalować resztę powierzchni 2 krotną warstwą w odstępach 2-3 godzin.


  • Sklejkę pomalować 2 krotnie z jednej strony, a dla uzyskania ciekawego efektu można delikatnie przetrzeć wierzchnią warstwę papierem ściernym 180.
Kiedy proces malowania zostanie zakończony możemy przejść dalej.
.
Krok czwarty: ozdabianie palety oraz krawędzi blatu ze sklejki ozdobnym sznurem.




  • Rozgrzej klej na gorąco w pistolecie florystycznym.
  • Rozłóż klej równomiernie na krawędzi sklejki (dzieląc pracę na etapy, każdą krawędź klejąc osobno)



  • Przyłóż sznur do krawędzi z klejem i mocno dociśnij palcami. Klej błyskawicznie zastyga, tak więc rób to naprawdę szybko i ostrożnie, aby nie poparzyć palców.
  • Powtórz całą operację na wybranych częściach nóg stolika z palety.
.
Krok piąty: przykręcanie blatu ze sklejki do konstrukcji z palety za pomocą wkrętarki akumulatorowej.
  • Wybierz na każdym boku sklejki 3 punkty, oddalone od krawędzi oraz względem siebie o 4 cm i zaznacz je ołówkiem.
  • Nawierć ostrożnie małe dziurki w każdym punkcie wiertarką, żeby nie zniszczyć sklejki.


  • Przykręć do każdego boku po 3 wkręty.


  •  Za pomocą kleju na gorąco naklej metalowe zaślepki w miejsce posadowienia wkrętów.



Krok szósty: przykręcanie kółek do stolika.
  • Przyłóż kółko, przytrzymaj jedną ręką, a drugą wkręć po kolei wszystkie 4 wkręty za pomocą wkrętarki akumulatorowej.

  •  Powtórz operację dla pozostałych 3 kółek.







I tak w kilku krokach dowiedziałeś się, jak w czasie kilku godzin bardzo przyjemnej pracy zbudować prosty stolik ogrodowy z palet. Będzie to na pewno unikatowy mebel, który będzie Ci służył w ogrodzie, ale również będzie wspaniale urozmaicał ogrodową przestrzeń.



Kilka prostych elementów spowodowało, że ze zwykłej starej palety powstał niebanalny użytkowy przedmiot, a kolor wydobył jego piękno i nadał mu szlachetności. Tworząc go samodzielnie będziesz miał nietuzinkowy mebel, a satysfakcja z samodzielnej pracy jest przeogromna.
Spójrz jak mój stolik wspaniale służy do celebrowania krótkich chwil w ogrodzie. Do tego piękna dekoracyjna taca z ulubionym koktajlem, wszak mamy sezon na truskawki. Dzięki takim dodatkom czas spędzany w ogrodzie jest jeszcze przyjemniejszy.



Mam więc wielką nadzieję, że projekt „Kolorowy ogród cały rok”, którego wszystkie posty znajdziesz w tym miejscu, jest dla Ciebie inspirujący i motywujący do zmian w swoim ogrodzie. A przede wszystkim przekonuje Cię, że kolor jednak ma znaczenie, a w ogrodzie mogą go dawać nie tylko same rośliny, ale również właśnie przemyślane i ciekawe meble własnej roboty.

Stąd już teraz zapraszam do kolejnych postów z tej serii, które z pewnością zaskoczą Cię wieloma, ciekawymi elementami.

niedziela, 10 czerwca 2018

Prosty sposób na cienisty zakątek wypoczynkowy w ogrodzie.






Lato to bez wątpienia taki okres, w którym w ogrodzie spędzamy najwięcej czasu. 
Długie dni, wakacje, urlopy, to wszystko zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Wszyscy lubimy słońce, ale gdy dokucza upał, często szukamy odrobiny cienia. Najlepiej jeszcze pod jakąś naturalną osłoną, drzewem czy większym krzewem, gdzie poza cieniem, mamy również bliski kontakt z naturą. Warto więc zaplanować w ogrodzie taki zakątek, który będzie miłym schronieniem w upalnie dni.
Jeśli jednak nie masz pomysłu jak to zrobić, jak zaaranżować, a przede wszystkim jakich gatunków drzew do tego użyć, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie. Wraz z Tomkiem Szostakiem z bloga z " Z Ogrodem na Ty", podpowiemy Ci jak to zrobić. 
Z tego postu w szczególności dowiesz się:
  • jak stworzyć taki cienisty, wypoczynkowy zakątek,
  • jakich użyć do tego gatunków drzew,
  • jak go ciekawie zaaranżować,
  • a przede wszystkim, jak zrobić to bez angażowania dużego budżetu.
Wydaje mi się, że to dość konkretne powody, aby poświęcić chwilę uwagi . Zapraszam więc do lektury...
.

Jak stworzyć naturalny, cienisty zakątek wypoczynkowy w ogrodzie?

Świetnym sposobem na stworzenie kameralnego, cienistego miejsca w ogrodzie, jest posadzenie jako soliter, drzewa liściastego o pokroju płaczącym. Pod parasolowatą koroną tworzy się naturalna altana, którą można wykorzystać jako miejsce odpoczynku w upalne dni.



Ze wszystkich drzew liściastych o pokroju zwisającym, do stworzenia cienistego zakątku wypoczynkowego w ogrodzie, najbardziej nadaje się wiąz górski „Camperdownii”. Jako ciekawostkę dodam, że wiąz ten otrzymał złoty medal na wystawie „Zieleń to Życie” w Warszawie, w roku 2004.
Wiąz górski (Ulmus glabra) „Camperdownii”  to nieduże, malownicze drzewo, nadające się nawet do niewielkich ogrodów. Jego wysokość jest bezpośrednio uzależniona od miejsca szczepienia. Zazwyczaj szczepi się go na podkładkach, na wysokości co najmniej 2 metrów. Jego cechą charakterystyczną jest właśnie parasolowata korona, która rozrasta się nawet do 8 – 10 metrów szerokości.



Zatem bez problemu można wykorzystać ją do stworzenia cienistego zakątka w ogrodzie, czy nawet na tarasie. Gatunek ten jest bardzo wytrzymały na niskie temperatury oraz zanieczyszczenia powietrza, tak więc polecam go również do miejskich ogrodów. Wiąz najlepiej rośnie na glebach żyznych, świeżych, dostatecznie wilgotnych.



W ogrodzie wybierz dla niego odpowiednie miejsce, najlepiej z każdej strony dobrze oświetlone przez cały dzień. Oczywiście równie dobrze czuje się w półcieniu, ale wtedy wolniej rośnie. Jego ogromną ozdobą są duże, osiągające nawet do 20 centymetrów długości sztywne liście, tak gęsto ułożone na gałęziach, że całkowicie je zasłaniają.




Niezwykle atrakcyjna jest również korona widoczna od spodu „parasola”, stanowiąca misterną konstrukcję splecionych ze sobą gałęzi.





Decydując się na stworzenie altanki za pomocą wiązu „Camperdownii” należy mieć świadomość i minimalną wiedzę na temat jego wymagań środowiskowych. Ale nie tylko. Bo problemem w jego uprawie bywają też szkodniki.
Najczęstsze problemy w uprawie wiązu.
Najgroźniejsza jest „holenderska choroba wiązów”, na którą na szczęście ta odmiana jest najmniej podatna. Odpowiedzialny jest za nią chrząszcz – ogłodek wiązowiec. Szkodnik ten żeruje w korze osłabionych drzew, tworząc tam korytarze, w których znajdują się zarodniki chorobotwórczego grzyba. Żerujący ogłodek przenosi infekcję na całe drzewo, doprowadzając do jego osłabienia i często do całkowitego obumarcia. Walka z tą chorobą jest niezwykle trudna. Najważniejsza jest tutaj profilaktyka i wiosenne oraz jesienne opryski preparatem olejowym.
Inne problemy związane z żerowaniem szkodników:
  • deformacja liści, zwijanie się w rulonik – efekt żerowania mszyc:



  • narośla / galasy na górnej stronie liści – efekt żerowania mszycy bawełnicy wiązowo – zbożowej:


  • dziury wygryzione w liściach – efekt żerowania np. jotka wiązowego lub innych szkodników z grupy błonkówek:




Jak chronić wiązy przed szkodnikami?

Przede wszystkim należy pamiętać o zabiegach zapobiegawczych. 
Pierwsze opryski przeprowadzamy w marcu przed pęknięciem pąków, preparatem Promanal 60 EC. Powtarzamy je jesienią, po zakończeniu wegetacji z użyciem tego samego preparatu. W okresie wegetacji, po zauważeniu śladów żerowania szkodników, do ich zwalczania zaleca się preparaty o działaniu układowym lub gazowym (np. Mospilan 20 SP — 0,01%). 
Stopień szkodliwości działalności szkodników, zależy głównie od ich liczebności. Jeśli zauważysz ślady żerowania na pojedynczych liściach, po prostu usuń te zaatakowane. Jeśli jednak masz do czynienia ze zmasowanym atakiem wszelkiej maści osobników, to niestety trzeba je zwalczać chemicznie. 

Niemniej jednak niech Cię te informacje nie zniechęcają, bo wiąz ten jest naprawdę wyjątkowo atrakcyjnym i wdzięcznym drzewem, które warto mieć w ogrodzie. 

Natomiast aby uformować za jego pomocą „altankę”, gałęzie należy odpowiednio przycinać, tworząc wejście z jednej strony. Tak jak zrobiłam to ja, w swoim ogrodzie.



W moim ogrodzie wiąz „Camperdownii” rośnie już 8 lat. Obecnie ma średnicę 3 metrów, jest zaszczepiony na wysokości 2,10 metra, a wysokość całkowita korony to około 2,7 metra.
.

Jak zaaranżować cienisty kącik wypoczynkowy?

 

Malowniczo usytuowany u stóp schodów łączących dwa poziomy mojego ogrodu, wiąz stał się po kilku latach, takim właśnie ozdobnym parasolem, pod którym postanowiłam stworzyć niewielki, cienisty zakątek wypoczynkowy. Wystarczyło pod koroną drzewa ustawić ulubiony fotel wraz z pomocniczymi stoliczkami.



Uwielbiam tam przebywać w upalne dni. To doskonałe miejsce relaksu, z którego rozpościera się widok na cały ogród. Można tu zaszyć się przed całym światem z książką i kubkiem kawy. Lubię tu posiedzieć również po zmroku. Aby jednak jeszcze lepiej wyeksponować niezwykle atrakcyjną koronę wiązu „Camperdownii” warto ją podświetlić od dołu.




Można to oczywiście zrobić tradycyjnie za pomocą reflektorów, ale pomyślałam, że idealnie nada się do tego celu podświetlany stolik SQUARE, który znalazłam w ofercie sklepu internetowego Modne donice.


Podświetlany stolik SQUARE w formie sześcianu o boku 50/50 centymetrów, daje niezwykłe możliwości aranżacyjne. Jest nie tylko bardzo dekoracyjnym elementem, kostka SQUARE ma bowiem wiele zastosowań. Może służyć wyłącznie jako lampa lub lampa i stolik lub stołek w jednym.





Za dnia stanowi bowiem dekoracyjny mebel, na którym wyeksponowałam ciekawą kompozycję z Fikusem Ficus pumila „Sunny” w roli głównej. Potrzebuje on dużo światła, ale nie powinien rosnąć w pełnym słońcu. Tak więc stanowisko na stoliku w sąsiedztwie wiązu jest doskonałe. 

Do wypełnienia donicy betonowej własnej roboty użyłam specjalnej mieszanki ziemi KRONEN, przeznaczonej do paproci.



Jest idealna również do fikusów oraz wszystkich innych roślin, które wymagających luźnego, przepuszczalnego i bogatego w składniki odżywcze podłoża. Wykonując jednak z jej użyciem kompozycję w donicy, nie zapomnij także o warstwie drenażowej na dnie, w postaci np. keramzytu.


Natomiast wspomniana ziemia do paproci to specjalna mieszanka, słabo i silnie rozłożonego torfu wysokiego oraz glinki wulkanicznej, wzbogacona w niezbędne do rozwoju i wzrostu roślin składniki odżywcze (makro i mikroelementy). Glinka zwiększa stabilność podłoża i zdolność magazynowania składników odżywczych oraz wody.







Samo posadzenie Fikusa w donicy to prosta i przyjemna sprawa, z pewnością dasz sobie z tym radę. A jeśli zdecydujesz się na podobną aranżację jak moja, z użyciem podświetlanego stolika SQUARE, betonowej donicy oraz wianka z metalowych prętów, uzyskasz taki efekt jak poniżej. Nowocześnie i elegancko. Idealne połączenie.




Pamiętaj również, że nocą stolik zamienia się w niezwykle efektowny podświetlany stolik – lampę, która daje przyjemne światło. 




Stolik SQUARE dostępny jest w 3 rodzajach oświetlenia:
  • Żarówka E27,
  • Żarówka LED 5W,
  • Żarówka RGB sterowana pilotem.
Długość kabla 2,9 m. Stolik wykonany jest z bardzo trwałego tworzywa sztucznego (polietylenu) o mlecznej barwie. Dzięki jego zastosowaniu, doskonale sprawdzi się w każdych warunkach, zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i w ogrodzie. I stanowi wspaniałe dopełnienie każdego miejsca wypoczynku, dając szerokie możliwości zastosowania.



Dzięki wiązowi „Camperdownii”, wygodnym, ażurowym fotelom oraz podświetlanemu stolikowi, możesz stworzyć w swoim ogrodzie lub na tarasie, doskonałe schronienie przed słońcem oraz przyjemne miejsce do wypoczynku i relaksu.
Reasumując mam nadzieję, że nasz kolejny post był dla Ciebie inspiracją i zmotywował Cię do działania. Jak widziałeś była to prosta instrukcja, jak stworzyć cienisty zakątek wypoczynkowy w ogrodzie, za pomocą jednego efektownego drzewa oraz jak go wyeksponować za pomocą podświetlanego stolika.



Wszystko po to, aby Twój taras czy ogród wyglądały jeszcze efektowniej.


Kończąc post „Jak zaaranżować cienisty zakątek w ogrodzie”, już dziś zapraszam Cię do kolejnych w tym cyklu, które na łamach bloga publikuję aż do końca 2018 roku. Ze swej strony obiecuję, że wspólnie z Tomkiem dostarczę Ci dużo inspiracji, które w ciągu roku zmienią oblicze Twojego ogrodu, tarasu lub balkonu. Tak jak w tym przypadku, za sprawą donic i dodatków oraz efektownych kompozycji roślinnych.