czwartek, 27 września 2018

Wrześniowe kompozycje i dekoracje w donicach.


Długie, słoneczne i suche lato nieuchronnie dobiega końca. Słońce nieco słabiej ogrzewa ziemię, a noce stają się z każdym dniem coraz dłuższe. Rano i wieczorem możesz zaobserwować mgły, które dłużej unoszą się w powietrzu, a poranna rosa obsycha nieco wolniej, niż jeszcze 2 tygodnie temu. To wszystko wskazuje na to, że na progu stoi jesień.


Czas więc na odpowiednie wrześniowe kompozycje i dekoracje w donicach, aby ukoronować wielki finał lata.
A czy wiesz jak efektownie ozdobić ogrodowy taras czy balkon o tej porze roku? Jak wykonać kompozycję w donicach i dekoracje na wielki finał lata?
Jak już pewnie wiesz chociażby z pierwszego postu o donicach, wraz z Tomkiem z bloga Z Ogrodem na TY już od kilku miesięcy staramy się inspirować, jak tworzyć atrakcyjne aranżacje roślinne w donicach. Jak je planować, czym się kierować, jak dobierać rośliny, podłoża i jak to wszystko ze sobą łączyć.
Zapraszam więc do lektury kolejnego postu, z którego dowiesz się jak wykonać wrześniowe kompozycje i dekoracje w donicach na wielki finał lata i powitanie jesieni?


Wrześniowe kompozycje i dekoracje w donicach
Mimo, że urodę polskiej złotej jesieni przepięknie opisał już niejeden poeta, to wrzesień jako symboliczny koniec lata nastraja do nostalgicznej refleksji nad przemijaniem. Jak zatem złagodzić to uczucie, że niespodziewanie szybko przeminęło kolejne lato, a przed nami długie miesiące słoty i chłodu?


Otóż pożegnanie lata w ogrodzie wcale nie musi być smutne. Wszak wrzesień przyniósł do naszych ogrodów ciepłą, optymistyczną paletę barw.


Jest spora grupa roślin, które właśnie teraz wyglądają naprawdę zjawiskowo. Jednak ciepłymi kolorami warto otoczyć się nie tylko w ogrodzie, ale i na tarasach. Wystarczy, że wprowadzisz kolorowe jesienne dekoracje w donicach, które nastrajają optymistycznie. A nic tak nie ozdobi ogrodu czy tarasu u progu jesieni, jak kompozycja składająca się z kwitnących w ostatnich promieniach słońca rozchodników i wrzosów w asyście atrakcyjnych kęp traw ozdobnych. I warto ten niezawodny zestaw zastosować zarówno w ogrodzie, jak również w donicach.
Tak więc dziś przedstawiam pomysł na kompozycję w donicy i dekoracje na wielki finał lata. 



Do moich ulubionych należą swobodne zestawienia roślin o ciekawych kwiatach, liściach oraz niezwykłym pokroju. W jesiennych kompozycjach dominują przede wszystkim trawy ozdobne, które zadziwiają bogactwem form i kolorów.



Są one wyjątkowymi roślinami o niespotykanym wyglądzie. Najpiękniejsze są właśnie u progu jesieni, ale ich trwałe kłosy będą wspaniałą ozdobą ogrodu również późną jesienią i zimą.


Dlatego warto je mieć po prostu w swoim ogrodzie, na rabacie czy też sadząc po prostu w donicach.



Bardzo widowiskowo prezentuje się w kompozycjach jesiennych np. Imperata cylindrica odmiany „Red Baron”. Trawa ta wygląda jakby płonęła, osiąga wysokość ok. 30 centymetrów, nie ma szczególnych wymagań co do podłoża. Lubi miejsca słoneczne, jest dość ekspansywna, bowiem rozmnaża się poprzez rozłogi.



Z kolei znakiem rozpoznawczym traw z grupy rozplenic japońskich (Pennisetum) są opadające flauszowate, przypominające szczoteczki, delikatne kwiatostany. To właśnie one sprawiają, że trawa ta jest tak atrakcyjna i popularna od kilku sezonów.


Trawy najlepiej zestawiać z roślinami o bardziej zdecydowanych, mocnych formach. W ich towarzystwie wspaniale wyglądają niezwykle wdzięczne i łatwe w uprawie wysokie rozchodniki: rozchodnik ogrodowy (Sedum) i jego mieszańce oraz rozchodnik okazały (Sedum spectabile) w całej palecie ciekawych odmian.

Doskonałym uzupełnieniem dla nich będą również niższe wrzosy, o jaśniejszych odcieniach różu lub fioletu, których słodki zapach unosi się w powietrzu w cieplejsze jesienne dni.



Jesienią, gdy większość roślin kończy już wegetację, zakwitają również piękne astry, pyszniące się nastrojowymi odcieniami fioletu, różu i czerwieni.



To prawdziwe gwiazdy jesiennych rabat i kompozycji. Wszak ich łacińska nazwa Astrum oznaczająca gwiazdę w pełni oddaje urodę tych kwiatów. Spośród niezwykłej różnorodności dostępnych odmian wybierz takie, które najbardziej pasują do Twojego ogrodu. Połącz je np. z rozchodnikami, hortensjami ogrodowymi i wrzosami oraz żurawkami.


W jesiennych kompozycjach w zestawieniu z wrzosami, pięknie wyglądają również chryzantemy o kontrastowych kwiatach.



Wracając do tematu, do wykonania tegorocznej jesiennej kompozycji w donicy wybrałam bardzo oryginalną donicę Octavia o geometrycznym kształcie,która urzekła mnie swoim kształtem.



Ta wysoka donica wygląda wprost przepięknie, a jej forma powinna przypaść do gustu osobom, które chcą mieć coś pomiędzy donicą kwadratową, a okrągłą.
Wysokie donice OCTAVIA są zrobione z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, dzięki czemu są odporne na wszelkie warunki atmosferyczne (deszcz, śnieg, mróz, promieniowanie UV). A zatem jeśli szukasz oryginalnej donicy do nowoczesnego ogrodu, ten model sprosta Twoim oczekiwaniom!
Dodam, że jest to donica ogrodowa dostępna w ofercie sklepu internetowego Modne donice.
Ważna sprawa, o której warto wspomnieć, to nasza, polska produkcja w świetnej jakości. A uważam, że trzeba wspierać dobre polskie marki. Kolejna rzecz, która mnie przekonała, to atrakcyjna w stosunku do zagranicznych marek cena! Ponadto nie są to donice wyłącznie do ogrodu, bo można nimi ciekawie zaaranżować również taras czy balkon, jak również wnętrza domu, a nawet przestrzeń publiczną.
Wymiary donicy:
  • wysokość – 100 cm
  • średnica zewnętrzna górna – 46 cm
  • średnica wewnętrzna górna – 38 cm
  • głębokość podwójnego dna – 27 cm
Jak widzisz to bryła o sporych gabarytach, ale pomimo tego jest lekka, a przy tym bardzo stabilna. Istotne jest też to, że produkt posiada podwyższone dno o głębokości 25 cm, co pozwala na redukcję ilości podłoża potrzebnego do wypełnienia donicy. Na jej obsadzenie potrzebne Ci będzie tylko około 25 litrów ziemi. Ważna uwaga: donice nie posiadają odpływu, dlatego wykonaj w nich kilka niewielkich otworów za pomocą wkrętarko-wiertarki.
.

Jak sadzić rośliny w donicach ogrodowych?

1. Zadbaj o warstwę drenażu w donicy. W tym celu na dno wysyp warstwę żwiru lub keramzytu.


2. Otwórz worek z ziemią, rozpulchnij ją rękoma, gdyż może być mocno zbita.
3. Wsyp ją warstwami, delikatnie ugnieć rękoma każdą warstwę. Wybierz ziemię odpowiednią dla wybranej grupy roślin.
4. Wyjmij rośliny z doniczek. Jeśli bryła korzeniowa jest zbyt zbita, to delikatnie rozluźnij ją palcami.
5. Jeśli ziemia w doniczce jest mocno przesuszona, co często się zdarza, to zanurz rośliny na chwilę w wodzie (1 minuta powinna wystarczyć, żeby bryła korzeniowa się nawodniła).
6. Przyłóż rośliny, ustaw je w odpowiedniej odległości od siebie.
7. Posadź rośliny zasypując boki ziemią, delikatnie ugnieć ją wokół każdej rośliny.
8. Podlej pierwszy raz obficie odstaną wodą o temperaturze pokojowej.
9. Jeśli rośliny w szkółce nie zostały nawiezione nawozem długo działającym (znajdziesz go w postaci żółtych granulek), to pamiętaj o systematycznym nawożeniu, zwłaszcza jeśli wybierzesz gatunki kwitnące.
.
Bardzo ważnym elementem oprócz samych roślin jest to, czego nie widać, czyli wybór odpowiedniej ziemi. W centrach ogrodniczych i marketach jest jej duży wybór, jednak kupując ziemię do donic ogrodowych, zwróć szczególną uwagę na jej jakość. Ziemia ziemi nierówna. I tu nie chodzi o jej przeznaczenie, ale o skład i proporcje różnych zawartych w niej komponentów. Dla mnie absolutnie numerem 1 jest ziemia ogrodnicza marki KRONEN.


Stosuję ją od dawna nie tylko do donic, ale w całym ogrodzie do roślin kwitnących oraz iglaków, a także do rozsad, ziół, borówek amerykańskich, a ponadto do roślin domowych w donicach i tworzonych przeze mnie kompozycji w szklanych naczyniach (tzw. leśnych słojach). I tym razem również zaufałam tej marce, a do stworzenia nowych, jesiennych kompozycji przygotowałam mieszankę ziemi uniwersalnej z humusem, nawilżaczem i nawozem.

Mieszanka uniwersalna jest odpowiednia do wielu gatunków roślin zielonych i kwitnących, również warzyw, bylin i ziół. Jest to kompozycja humusu i wysokowartościowego podłoża wyprodukowanego na bazie torfu wysokiego o różnym stopniu rozkładu, a dodatkowo wzbogacona włóknami drzewnymi o nazwie ECOFIBREX.


Włókna te są materiałem organicznym, ekologicznym, o dużej pojemności powietrznej (45-65%), co ma istotny wpływ na drenaż i rozprowadzanie wody w podłożu. Ponadto poprawiają strukturę gleby, zapobiegają jej wysuszaniu, co w przypadku nasadzeń w donicach ma szczególnie duże znaczenie. Zawarty w mieszance humus jest naturalnym źródłem i magazynem substancji odżywczych, magazynuje wodę i sole mineralne. Dzięki swojej strukturze polepsza warunki wodno-powietrzne i chroni składniki pokarmowe przed wypłukiwaniem. Ponadto zwiększa aktywność biologiczną podłoża. Mieszanka ta zawiera również startową dawkę wieloskładnikowego nawozu z mikroelementami i zaspokaja potrzeby roślin w tym zakresie do 3 tygodni.
Tak więc jak widzisz z powyższego, przed zakupem ziemi zwróć uwagę na jej skład. To ważny czynnik wpływający na to, jak będą rosły i kwitły Twoje rośliny. Pamiętaj również o wykończeniu nasadzeń ozdobną korą, która dodatkowo zabezpiecza podłoże przed szybkim wysychaniem i chroni przed rozwojem chwastów. I tutaj również możesz liczyć na świetnej jakości produkt KRONEN – drobną korę, w sam raz do eleganckich donic ogrodowych. Zwróć tylko uwagę, że drobna frakcja doskonale nadaje się do dekoracji oraz ochrony przed chwastami i wysychaniem podłoża w donicach, z kolei grubsza przeznaczona jest na rabaty.


Wracając do omawianej kompozycji. Postawiłam w niej na róże i purpury, a zatem kolory jesieni, które symbolizują bogactwo i dobrobyt. Z tego też powodu pozytywnie oddziaływają na naszą psychikę. Uspokajają i może nieco skłaniają ku melancholii, ale taka właśnie jest jesień, kiedy po okresie obfitości w naszych ogrodach, przychodzi moment refleksji nad przemijaniem.


W odpowiednio przygotowanej donicy znalazła się zatem kompozycja składającą się z następujących roślin:

  •  Trawa Imperata cylindrica „Red Baron”
  • Rozplenica Pennisetum setaceum „Sky Rocket” – bardzo ciekawa, rzadko spotykana odmiana o charakterystycznych listkach w biało-zielone paseczki
  •  Rozchodnik okazały Sedum spectabile „Purple Emperor”
  • Wrzosy Calluna vulgaris

  •  Rojnik Sempervivum „Noir”


Oprócz kompozycji w donicach pomyśl o innych jesiennych dekoracjach do ogrodu. A jeśli nie masz pomysłu, skorzystaj z przedstawionych przeze mnie inspiracji. Rozejrzyj się wśród roślin rosnących w Twoim ogrodzie i spróbuj z ich wykorzystaniem stworzyć naturalny jesienny stroik, który może być ozdobą Twojego stolika ogrodowego.

Wybierz się na lokalny targ i przynieś do domu kolorowe ozdobne dynie, które wprowadzą do Twojego ogrodu uroczy naturalny akcent.

 Ułóż je na stole,



 czy na tarasie

lub po prostu uzupełnij nimi kompozycje w donicach.



Wierz mi, że dzięki pokazanym ozdobnym trawom i bylinom o kolorowych liściach wrześniowe kompozycje w donicach będą atrakcyjne aż do pierwszych śniegów.
Reasumując mam nadzieję, że mój kolejny post z cyklu „O donicach” był dla Ciebie inspiracją i zmotywował Cię do wykonania dekoracji w donicach i na tarasie, aby ukoronować wielki finał lata. A tym samym jesień w Twoim ogrodzie, na tarasie czy balkonie, na pewno będzie efektowna, a nowe, ciepłe kolorystycznie kompozycje będą cieszyły Twoje oczy w jesienne dni.
Jak widziałeś była to instrukcja, jak przykładowe donice wyeksponować, ale przede wszystkim jak dobrać do nich rośliny i podłoże. I jak dodatkowo udekorować ogród, taras czy balkon na wielki finał lata, aby były jeszcze bardziej atrakcyjne.
Już dziś zapraszam Cię również do kolejnych postów w tym cyklu, które na łamach bloga „Z ogrodem na TY”, będę publikowane co miesiąc, aż do końca 2018 roku. Pamiętaj o tym, a ja ze swej strony obiecuję, że dostarczę Ci dużo inspiracji, które w ciągu roku zmienią oblicze Twojego ogrodu, tarasu lub balkonu. Oczywiście za sprawą donic i efektownych kompozycji roślinnych. 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz