sobota, 14 lipca 2018

Betonowe doniczki na zioła w ogrodzie.






Beton kojarzy się z surowością i wnętrzami w stylu industrialnym. Jednak coraz częściej ma zastosowanie również w nowoczesnych, ogrodowych aranżacjach. Z kolei beton architektoniczny wprowadza modny, oszczędny w formie design. Można z niego wykreować ciekawe dekoracje, jak np. donice ogrodowe.




Gotowe, betonowe donice często mają wysoką cenę, jednak przy odrobinie pomysłowości, cierpliwości i pracy, możesz wykonać je samodzielnie, znacznie niższym nakładem finansowym. A przy okazji poczuć się jak prawdziwy artysta.
Zanim jednak przejdziemy dalej, krótka informacja. Jak wiesz, na  moim blogu oraz blogu Tomka Szostaka „Z ogrodem na TY” prowadzony jest specjalny, wspólny roczny projekt „Kolorowy ogród cały rok”. W tym miejscu możesz przeczytać o jego założeniach
W ramach tego projektu, wraz z Tomkiem inspirujemy Cię, jak przy pomocy kolorów ożywić Twój ogród, a przy okazji sprawić, aby był ładniejszy i ciekawszy.
Tak właśnie, jak w dzisiejszym poście, gdzie zobaczysz, jak za pomocą koloru, nadać zupełnie nowe oblicze betonowym doniczkom na zioła.

W tym poście pokażemy Ci, jak w kilku prostych krokach możesz samodzielnie wykonać prostą w formie, niewielką doniczkę na zioła, jak ją ozdobić i następnie jak za jej pomocą zaaranżować przestrzeń w ogrodzie.

Wśród wielu moich pomysłów na dekoracje w ogrodzie, na szczególną uwagę zasługuje beton architektoniczny, za pomocą którego możesz stworzyć niepowtarzalne i unikatowe przedmioty. Jednym z projektów mojej pracowni są właśnie donice betonowe na zioła i inne rośliny do ogrodu oraz do wnętrz.
Donice z betonu architektonicznego świetnie komponują się z roślinnością, a także z innymi materiałami, jak drewno, metal czy cegła klinkierowa.




Stosowany przeze mnie beton jest wodoodporny i mrozoodporny, bez problemu może mieć więc zastosowanie w ogrodzie. Za pomocą gotowej, suchej mieszanki betonu architektonicznego GRC i prostych form uzyskanych z innych przedmiotów, możesz stworzyć własne dekoracje, zarówno do domu, jak i ogrodu. 

Jeśli lubisz prace ręczne, zachęcam Cię, abyś wraz ze mną, na początek wykonał proste donice. A jeśli nie jest Ci obce również malowanie, to za pomocą farb, możesz nadać im indywidualny charakter, odróżniający je od innych, gotowych produktów. Dzisiaj przekonasz się, że wcale nie jest to trudne zadanie.
.

ETAP 1 – wykonanie donic

A więc do dzieła! Zrób wraz ze mną własne doniczki z betonu.


 Do ich wykonania potrzebne Ci będą następujące materiały:



  • gotowa sucha mieszanka betonu architektonicznego GRC – SCC – nie wymagająca mechanicznego zagęszczania/wibrowania (dostępna np. w sklepach internetowych),
  • woda,
  • rozdzielacz – np. preparat WAX-FORM, który ułatwia rozformowanie odlewu tworząc warstwę antyadhezyjną, zapobiegającą pojawianiu się niepożądanego efektu nadmiernego przylegania powierzchniowego betonu do formy (również dostępny np. w sklepach internetowych),
  • farba – np. dedykowana m.in. do malowania betonu seria Altax Viva Garden!
A ponadto:
  • 3 plastikowe doniczki (np. takie jakie ja wybrałam – o średnicy 16 centymetrów z kołnierzem),
  • 3 plastikowe kubeczki jednorazowe (takie jak do piwa),
  • gumki recepturki – 9 sztuk,
  • plastikowe wiadro z miarką – dostępne w marketach budowlanych,
  • miarka do odmierzania wody,
  • kielnia murarska – do nakładania i mieszania zaprawy,
  • konewka na wodę,
  • pędzel do nakładania rozdzielacza,
  • rękawiczki silikonowe.
Jak wykonać odlew z mieszanki betonu architektonicznego GRC –SCC?
Przedstawię krok po kroku proces wykonania 1 doniczki:
  • W pierwszej kolejności w celu uzyskania warstwy adhezyjnej formy, pokryj bardzo dokładnie wewnętrzne ścianki plastikowej doniczki specjalnym rozdzielaczem, używając w tym celu pędzla.


  •  Tym samym rozdzielaczem posmaruj również zewnętrzne ścianki plastikowego kubka. 



  • Odmierz około 3 litry suchej mieszanki GRC.



  • Wlej do niej około 400 ml zimnej wody.


  • Wymieszaj całość ręcznie – mieszanka nie wymaga wibrowania, czas życia około 15 minut. A zatem musisz się śpieszyć – przerwa na kawę nie jest wskazana.



  • Gotowa do użycia mieszanka powinna mieć konsystencję gęstej śmietany.


  • Przelej mieszankę do przygotowanej formy do wysokości mniej więcej ¾ wysokości plastikowej doniczki (do wys. dolnej części kołnierza).


  • Włóż plastikowy kubek, następnie zabezpiecz go 2 – 3 gumkami recepturkami i dla stabilności wlej do kubka wodę, aż mieszanka podniesie się do krawędzi formy. Ustabilizuj kubek, aby znajdował się w samym środku formy.



  • Pozostaw przygotowany odlew do wiązania na około 10 – 14 godzin w suchym, chłodnym miejscu. Możesz przykryć całość folią, aby ograniczyć nadmierne parowanie wody.


  • Po upływie około 14 godzin, najpierw zdejmij gumki, wylej wodę z plastikowego kubka, następnie go wyciągnij. Możesz zgnieść delikatnie i pociągnąć, powinien sam wyjść bez trudu.




  • Następnie delikatnie plastikowym młoteczkiem opukaj ścianki formy i ostrożnie wyjmij gotową donicę.
Jeśli będziesz miał problem z wyciągnięciem odlewu z formy, to przygotuj w garnku wrzątek i następnie umieść w nim formę z odlewem na kilka minut. Pod wpływem temperatury plastikowa forma ulegnie rozszerzeniu i odlew łatwo wyjdzie z formy.


I tak w kilku prostych krokach masz gotową betonową donicę własnej roboty. Możesz dodatkowo zaimpregnować ją specjalnym impregnatem do betonu. Aby donica była jeszcze atrakcyjniejsza, dodatkowo możesz nadać jej indywidualne cechy, poprzez pomalowanie dekoracyjnego kołnierza na wybrany kolor.



ETAP 2 – malowanie

W moim projekcie skorzystałam z niezawodnej marki Altax, której produkty z serii Viva Garden! dedykowane są również do malowania betonu.




Do pomalowania 3 doniczek wybrałam kolor najbardziej zbliżony do czerni o nazwie SŁODKA BORÓWKA. Malując kołnierz pamiętaj, aby zabezpieczyć donicę od spodu ochronną taśmą.



Następnie wałkiem przeznaczonym do farb wodorozcieńczalnych pomaluj 2 – 3 krotnie, w odstępach 1 godziny, powierzchnię kołnierza donicy, 



 oraz pędzlem jej wnętrze.




To dodatkowa ochrona przed przenikaniem wody, a więc konieczna w przypadku donicy impregnacja. Tym bardziej, że będzie w niej prowadzona uprawa ziół.
Malowanie farbami Altax Viva Garden! jest łatwe i przyjemne. Farby dają dobre krycie już przy użyciu wspomnianego wałka, mają przyjemny, delikatny zapach, a więc możesz malować nimi nawet w zamkniętym pomieszczeniu. 




A bogactwo dostępnych aż 29 fantastycznych kolorów, pozwoli Ci dobrać odpowiedni odcień dla Twoich wyrobów.
.

ETAP 3 – wykonanie półki na donice

W moim projekcie wszystkie 3 wykonane donice, będą zawieszone na specjalnej, przygotowanej wcześniej drewnianej półce.



Oczywiście również możesz taką samu wykonać, tym bardziej, że to bardzo prosta konstrukcja.
Potrzebna Ci będzie:
  • Deska o wymiarach: 70 cm długości i 18 cm szarości, z 3 otworami na donice o średnicy 14 cm – wyciętymi zwykłą wyrzynarką do drewna.
Dodatkowo deska musi posiadać 4 otwory – po 2 z każdej strony, po to aby umieścić w nich ozdobny sznur, za pomocą którego półka z donicami wypełnionymi ziołami, zawiśnie w wybranym miejscu Twojego ogrodu. Deska, w moim projekcie, również została pomalowana jednym z kolorów Viva Garden! – tym razem o nazwie AROMATYCZNA SZAŁWIA. Moim zdaniem kolor ten najbardziej pasuje do donic wypełnionych ziołami.




Malowanie półki to czynność prosta. Zrób to wałkiem, również 2 – 3 krotnie, w odstępach 1 godzinnych.
.

ETAP 4 – wykonanie uchwytów półki

Pomalowana półka, która wraz z donicami tworzy kompletną konstrukcję, musi zostać powieszona. A zatem jak się domyślasz, brakuje jeszcze uchwytów. Możesz je zrobić z dowolnego sznurka, natomiast ja polecam Ci wykonanie ze sznura bawełnianego o grubości 3mm, splecionego techniką makramy.
Zwróć więc uwagę jak wykonać montaż uchwytów do deski i jak całość zawiesić.




Przygotuj:
  • sznur jutowy lub bawełniany grubości 3mm, podzielony na 4 odcinki identycznej długości, po około 2,5 metra,
  • 2 solidne metalowe przelotki (oczka).



 Wykonaj :
  • utnij 4 równej długości odcinki sznurka. Jego długość zależy bezpośrednio od tego, jak wysoko chcesz zawiesić półkę,
  • do jednej metalowej przelotki przepleć po 2 odcinki sznura złożone na pół, przewleczone przez przelotkę od strony pętelki. Powstaną takie dekoracyjne wiązania, jakie widzisz na poniższym zdjęciu.


  • Jak pamiętasz, na powierzchni deski po obu stronach na przeciwległych krańcach, zostały wykonane otwory montażowe do umieszczenia w nich sznura. Do każdego z otworów z jednej przelotki wprowadź po dwa kawałki sznura. Ważne jest, aby na tej samej wysokości sznura wykonać węzły blokujące. Pierwszy tuż nad wejściem do każdego z 4 otworów, następnie drugi po przeprowadzeniu obu kawałków sznura przez otwór, tuż pod deską.


 Aby ułatwić sobie przewlekanie sznura przez otwór użyj np. szydełka.



Po wykonaniu blokady, po każdej stronie deski wiszą 4 kawałki sznurka, które możesz dekoracyjnie spleść ze sobą np. techniką makramy albo puścić luźno. To już indywidualna sprawa. Ja splotłam, niemniej w tym miejscu zasad tej techniki nie będę tłumaczyła.





Gotową półkę możesz powiesić w dowolnym miejscu. Do środka otworów wyciętych w półce wsadź wykonane wcześniej donice betonowe, które tak jak ja możesz obsadzić ulubionymi ziołami. W moim przypadku prezentowana kompozycja zawisła na bocznej ściance w altanie, na wkręconych do sufitu hakach.
.

ETAP 5 – obsadzenie donic

Do mojej kompozycji 3 betonowych donic zawieszonych na drewnianej półce trafiły:


  • Mięta cytrynowa,
  • Stewia,
  • Boże drzewko.
Są to 3 aromatyczne zioła, idealnie nadające się do letnich napojów, a więc teraz latem powinny znaleźć się w każdym ogrodzie.



Możesz mi wierzyć, że nadadzą letniej lemoniadzie z cytryny wyjątkowy smak i aromat.



Inne sposoby ekspozycji betonowych donic

Donice takie ja te pokazane w dzisiejszym moim projekcie, możesz wyeksponować na wiele różnych sposobów. Jak widziałeś świetnie wyglądają na drewnianej półce, ale również mogą stanowić inne, niezależne ozdoby.
Betonowa donica ładnie wygląda np. na stole w altanie, umieszczona w metalowym stojaku.





Jak również fantastycznie komponuje się w metalowym domku na drewnianym postumencie.



Możesz wyeksponować ją również na stoliku w ogrodzie, w efektownym metalowym wieńcu.


A po zakończeniu sezonu możesz zaprosić je również do domu. Świetnie sprawdzą się z roślinami pokojowymi we wnętrzach zarówno industrialnych, jak i modnym wciąż stylu skandynawskim.



Myślę, że zachęciłam Cię do własnoręcznego wykonania betonowej donicy na letnie zioła. Wiesz już jak to wykonać, a zatem nie pozostaje Ci nic innego jak tyko działać.
A skąd u mnie pomysł na prezentowaną konstrukcję – półkę z donicami? Otóż na moich rabatach brak już miejsca na nowe nasadzenia. A zatem chcąc coś jednak dosadzać i cieszyć się nowymi roślinami, mogę to robić tylko w donicach. Natomiast największą satysfakcję mam z tego, jeśli są wykonane własnoręcznie, do tego z tak modnego ostatnio betonu.



Mam nadzieję, że przekonałam Cię również, jak wiele aranżacji w ogrodzie możesz stworzyć za pomocą betonowych doniczek własnej roboty! Tworząc je samodzielnie, będziesz miał unikatową dekorację, a satysfakcja z własnoręcznie wykonanej pracy będzie na pewno ogromna.




Dzięki takim dodatkom Twój ogród, taras czy altana ogrodowa, będą niezwykle oryginalne i na pewno jeszcze piękniejsze.

Ufam również, że projekt „Kolorowy ogród cały rok”, którego wszystkie posty znajdziesz w tym miejscu, jest dla Ciebie inspirujący i motywujący do zmian w swoim ogrodzie. A przede wszystkim przekonuje Cię, że kolor jednak ma znaczenie, a w ogrodzie mogą go dawać nie tylko same rośliny, ale również właśnie przemyślane i ciekawe dekoracje własnej roboty.
Stąd już teraz zapraszam do kolejnych postów z tej serii, które z pewnością zaskoczą Cię wieloma, ciekawymi elementami.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz