piątek, 27 kwietnia 2018

Jak wykonać wiosenne kompozycje w donicach?






Każdy przydomowy ogród to przestrzeń, którą aranżujemy na wiele sposobów. 
Z wykorzystaniem różnych materiałów, technik, ale przede wszystkim przeróżnych gatunków roślin. I ogólnie mówiąc, jest to wiedza, w mniejszym lub większym stopniu, znana każdemu posiadaczowi ogrodu. Zupełnie jednak odmiennym tematem, jest wątek zagospodarowania tarasu, czy nawet balkonu. Z doświadczenia wiem, że element ten sprawia wiele kłopotów. Często nie wiadomo jak się do tego zabrać, jakie wykonać aranżacje, jakie wybrać rośliny, a przede wszystkim w czym je sadzić. Dlatego postanowiłem wyjść temu na przeciw i podjąć się rozpracowania zagadnienia: jak wykonać wiosenne kompozycje w donicach?


Zanim przejdziemy dalej krótka informacja. Wspólnie z Tomkiem Z Ogrodem na TY  od dziś do końca tego roku, będziemy Cię inspirować, jak tworzyć fajne aranżacje roślinne w donicach. Jak dobierać donice, czym się kierować, jak dobierać rośliny, podłoża i jak to wszystko ze sobą łączyć. Powstanie tym samym osobny cykl na blogu, właśnie o kompozycjach w donicach. Jestem przekonana, że warto o tym mówić, bo tej wiedzy jest stosunkowo niewiele.

Zapraszam więc do lektury pierwszego postu, w której dowiesz się właśnie o tym, jak wykonać wiosenne kompozycje w donicach
.
Po niekończącej się zimie nareszcie długo wyczekiwana wiosna. Ale wystarczył jeden słoneczny i ciepły tydzień, aby wszystko dookoła rozkwitło z nową energią. Nie mogłam się wprost doczekać, kiedy w końcu będę mogła coś robić w ogrodzie. I to chyba jest jedyny powód, kiedy cieszy mnie upływ czasu. Z każdym rokiem mój ogród nabiera dojrzałości i zaczyna wyglądać coraz ciekawiej.
Jedynym problemem aranżacyjnym był do tej pory mój ogromny, bo prawie 50 metrowy taras przy domu, wyłożony piękną, starą kostką granitową. Obwódka ze strzyżonego co roku cisa odmiany „Brzeg” zaczyna w końcu dobrze wyglądać, ale brakowało mi roślin na samym tarasie.


Do tej pory zwlekałam z wyborem donic, bo nie potrafiłam znaleźć odpowiednich. Całą zimę szukałam jakiegoś ciekawego pomysłu, jak zaaranżować w tym roku mój taras. Aż w końcu trafiłam na idealne donice i w ostatnich dniach z wielką radością ruszyłam na zakupy do szkółek po rośliny.





Taras, czy duży czy mały, zawsze sprawia spory problem aranżacyjny. Na pewno Ty też miewasz takie dylematy każdej wiosny. Zastanawiasz się jakie wybrać donice lub czym obsadzić te, które już posiadasz. Tyle nowości roślinnych w szkółkach. Chciałoby się mieć wszystko, a tymczasem trzeba dokonać wyboru.
Zanim ruszysz do szkółek, zastanów się nad wyborem roślin do kompozycji. Z pewnością pomogą Ci w tym katalogi roślin, np. taki:



A Ty masz już pomysł na nowe, wiosenne aranżacje na tarasie? Znalazłeś już odpowiednie donice, spełniające Twoje wymagania estetyczne i pasujące stylem do Twojego tarasu? Czy wiesz jak wykonać kompozycje w donicach? Jeśli nie, to może mój wybór Cię zainspiruje, dlatego przygotowałam dla Ciebie kilka propozycji.
Do aranżacji mojego tarasu, który jest oparty na ćwiartce koła, wybrałam donice ADDPOT, których niebanalny design najbardziej przykuł moją uwagę.





Spośród wielu różnych propozycji sklepów stacjonarnych i internetowych, najciekawsze donice znalazłam w ofercie sklepu MODNE DONICE.

https://www.modnedonice.pl/

Dlaczego akurat ten model zwrócił szczególnie moją uwagę? Otóż donice ADDPOT oprócz swoich zasadniczych, pierwotnych zalet, możesz łączyć ze sobą w dowolnych konfiguracjach, niczym puzzle. Możesz zmieniać ich ustawienie i za każdym razem inaczej zaaranżować nimi przestrzeń.
I na tym mi najbardziej zależało, żeby stworzyć na tarasie rodzaj niewielkiej przesłony, podkreślić kształt tarasu, a jednocześnie ukwiecić go roślinami.




Tak więc dzięki tym dużym donicom na taras możesz stworzyć swój własny geometryczny wzór, najbardziej pasujący do Twojej przestrzeni.  Możesz zbudować z nich rodzaj przesłony, ścianki dzielącej dwie przestrzenie lub tak jak ja podkreślić nimi kształt tarasu.
Donice są lekkie, a przy tym bardzo stabilne. Możesz je zamówić w 2 opcjach: pełnej z otworem odpływowym lub z podwyższonym dnem, co pozwala na redukcję ilości ziemi, potrzebnej do wypełnienia donicy.
Wybór koloru w moim przypadku BIAŁY dość odważny, gdyż mój ogród jest położony na Śląsku. Miałam początkowo pewne obawy, co do koloru czy się sprawdzi.
Ale widziałam już wcześniej donice tego producenta na żywo i byłam pewna, że materiał, z którego je wykonano, a mianowicie polietylen, jest wyjątkowo wysokiej jakości. Powierzchnia jest idealnie gładka, brud nie wżera się w powłokę. Łatwo się je myje. A materiał jest wyjątkowo odporny na wszelkie zarysowania.
I przez ostatni miesiąc miałam okazję przetestować je, jak zachowują się w śląskich warunkach. Jestem zachwycona.
Jak zapewnia producent, można je stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Co w przypadku donic tarasowych ma istotnie znaczenie, gdyż są one nie tylko odporne na zabrudzenia oraz promieniowanie UV, ale przede wszystkim na trudne warunki atmosferyczne, jak deszcz, mróz czy śnieg.

Tak więc problem chowania ich na zimę znika.
Z wyboru donic jestem bardzo zadowolona. Zdecydowałam się na 3 zestawy ADDPOT:
  • duży 70 cm,
  • mniejszy 50 cm wysokości,
  • oraz dodatkową donicę HEBE w kształcie walca, również o wysokości 50 cm w identycznym kolorze, która stanowi doskonałe uzupełnienie dla kolekcji ADDPOT.
.

Jak wykonać wiosenne kompozycje w donicach?

Do stworzenia kompozycji roślinnych wybrałam zestaw roślin zarówno wieloletnich, jak i jednorocznych. Każda z 3 ścianek modułowych została zaaranżowana w podobnej kolorystyce, lecz w każdym module kompozycje nieco różnią się od siebie.
Zanim jednak zabierzesz się do obsadzania donic spójrz co Ci będzie potrzebne. Przygotuj:



  • Podkładka tekturowa (z której łatwo usunąć ziemię)
  • Donice
  • Zestaw roślin
  • Keramzyt
  • Ziemia
  • Podkładka pod kolana
  • Łopatka do sypania ziemi
  • Rękawiczki ogrodnicze
  • Konewka ze zraszaczem z odstaną wodą
.

Jak sadzić rośliny w donicach?

1. Zadbaj o warstwę drenażu w donicy. W tym celu na dno wysyp warstwę żwiru lub keramzytu. 


2. Otwórz worek, rozpulchnij rękoma ziemię, gdyż może być mocno zbita.
3. Wsyp warstwami ziemię, delikatnie ugnieć rękoma każdą warstwę. Wybierz ziemię odpowiednią dla wybranej grupy roślin.
4. Wyjmij rośliny z doniczek. Jeśli bryła korzeniowa jest zbyt zbita, to delikatnie ją rozluźnij palcami.


5. Jeśli ziemia w doniczce jest mocno przesuszona, co często się zdarza, to zanurz rośliny na chwilę w wodzie (1 minuta powinna wystarczyć, żeby bryła korzeniowa się nawodniła).



6. Przyłóż rośliny, ustaw je w odpowiedniej odległości od siebie.
7. Posadź rośliny zasypując boki ziemią, delikatnie ugnieć wokół każdej rośliny.



8. Podlej pierwszy raz obficie odstaną wodą o temperaturze pokojowej.
9. Jeśli rośliny w szkółce nie zostały nawiezione nawozem długo działającym (znajdziesz go w postaci żółtych granulek), to pamiętaj o systematycznym nawożeniu roślin, zwłaszcza jeśli wybierzesz gatunki kwitnące.
.
Bardzo ważnym elementem oprócz samych roślin jest to czego nie widać, czyli wybór odpowiedniej ziemi.
W centrach ogrodniczych i marketach jest jej duży wybór. Kupując ziemię do donic zwróć szczególną uwagę na jej jakość. Ziemia ziemi nierówna. I tu nie chodzi o jej przeznaczenie, ale o skład i proporcje różnych zawartych w niej komponentów.
Dla mnie absolutnie numerem 1 jest ziemia ogrodnicza marki KRONEN. Stosuję ją od dawna nie tylko do donic, ale w całym ogrodzie do roślin kwitnących oraz iglaków, a także do rozsad, do ziół, borówek amerykańskich, a ponadto do roślin domowych w donicach i tworzonych przeze mnie kompozycji w szklanych naczyniach (tzw. leśnych słoi).
I tym razem również zaufałam marce KRONEN, a do stworzenia nowych, wiosennych kompozycji wybrałam ziemię uniwersalną z humusem, nawilżaczem i nawozem. 


Mieszanka uniwersalna KRONEN jest odpowiednia do wielu gatunków roślin zielonych i kwitnących, również warzyw, bylin i ziół. Jest to kompozycja humusu i wysokowartościowego podłoża wyprodukowanego na bazie torfu wysokiego o różnym stopniu rozkładu, a dodatkowo wzbogacona jest włóknami drzewnymi o nazwie ECOFIBREX. 


Włókna te są materiałem organicznym, ekologicznym, o dużej pojemności powietrznej (45-65%), co ma istotny wpływ na drenaż i rozprowadzanie wody w podłożu. Ponadto poprawia strukturę gleby, zapobiega jej wysuszaniu, co w przypadku nasadzeń w donicach ma szczególnie duże znaczenie. Zawarty w mieszance humus jest naturalnym źródłem i magazynem substancji odżywczych. Jest odpowiedzialny za magazynowanie wody i soli mineralnych. Dzięki swojej strukturze polepsza warunki wodno-powietrzne i chroni składniki pokarmowe przed wypłukiwaniem. Ponadto zwiększa aktywność biologiczną podłoża. Mieszanka ta zawiera startową dawkę wieloskładnikowego nawozu z mikroelementami i zaspokaja potrzeby roślin w tym zakresie do 3 tygodni.
Jeszcze jedna praktyczna uwaga. Worki ziemi mają specjalną perforację, dzięki której bez problemu otworzysz je palcami.


Tak więc przed zakupem ziemi zwróć uwagę na jej skład. To ważny czynnik wpływający na to jak będą rosły i kwitły Twoje rośliny.
.

Skład gatunkowy roślin w donicach.

Wracając jednak do wyboru roślin, to chciałabym Ci przedstawić moje tegoroczne propozycje.
W moim ogrodzie w wielu zakątkach można spotkać połączenie limonkowej zieleni i cytrynowej żółci, w połączeniu z odcieniami fioletu i niebieskiego wraz z zawsze elegancką bielą. Nie mogło więc zabraknąć tych energetyzujących kolorów również na tarasie. Te kolory: żółty i limonkowy mają dodatkowe znaczenie. Otóż zauważyłam, że w pochmurne dni, kolory te cudownie rozjaśniają przestrzeń w ogrodzie. Są takie pełne pozytywnej energii. I pięknie komponują się z bielą wybranych donic ADDPOT.
.
A oto moje propozycje ukwiecenia tarasu:
Każdy moduł składa się z tak naprawdę z 3 donic. Przyjrzyj się pierwszej i trzeciej kompozycji, które są identyczne, ale znajdują się na 2 krańcach tarasu. Środkowa jest zupełnie inna. Tak więc chcę Ci zaproponować 2 aranżacje roślinne. 



Na początek kompozycje zewnętrzne, czyli PIERWSZA i TRZECIA w skład, której wchodzą:

  • Donica ADDPOT 70 cm wysokości,
  • Donica ADDPOT 50 cm wysokości,
  • Donica HEBE 50 cm wysokości, która stanowi doskonałe uzupełnienie dla kolekcji ADDPOT.
Donica HEBE:




  • Jałowiec płożący ‘Ice Blue’ ( Juniperus horizontalis)
  • Berberis ‘Tiny Gold’ (Berberis thunbergii)
  • Gęsiówka kaukaska ‘Schneehaube’
.
Donica ADDPOT 70:




  • Prosownica ‘Aureum’ ( Milium effusum)
  • Turzyca palmowa ‘Little Midge’ (Carex muskingumensis )
  • Żurawka ‘Cappuccino’ (Heuchera)
  • Werbena zwisająca fioletowa (Verbena hybrida pendula)  


  • Calibrachoa Superbells i Colibri zwisająca


 Donica ADDPOT 50:



  • Żurawka ‘Lime Rickey’ (Heuchera)
  • Tapien ‘Purple’ zwisająca


  • Werbena zwisająca
  • Werbena stojąca 


  • Stokrotka afrykańska (Osteospermum)

Środkowa propozycja, składa się z innej kompozycji roślin, ale tych samych donic, które przypomnę są to:

  • Donica ADDPOT 70 cm wysokości,
  • Donica ADDPOT 50 cm wysokości,
  • Donica HEBE 50 cm wysokości, która stanowi doskonałe uzupełnienie dla kolekcji ADDPOT.

 Donica HEBE:






  • Jałowiec płożący ‘Ice Blue’ ( Juniperus horizontalis)
  • Berberis ‘Tiny Gold’ ( Berberis thunbergii)
  • Bakopa biała
  • Lobelia niebieska zwisająca
.
Donica ADDPOT 70:
  • Turzyca sztywna Aurea ‘Bowles’ (Carex Elata) 



  • Mięta ogrodowa


  • Lobelia niebieska zwisająca


  • Bakopa biała 


  • Surfinia biała zwisająca


 Donica ADDPOT 50:





  • Żurawka ‘Lime Rickey’ (Heuchera)


  • Stokrotka afrykańska (Osteospermum)


  • Lobelia niebieska zwisająca
  • Bakopa biała
.
A tak prezentuje się mój taras z nowymi donicami i pięknymi kompozycjami wiosennymi. Jak widzisz są to omawiane powyżej 3 oddzielne kompozycje, z których każda składa się z 3 identycznych zestawów donic.



Bardzo podoba mi się moja nowa aranżacja tarasu. Zrobiło się tak przytulniej i bardziej kolorowo. Aż przyjemnie posiedzieć i popatrzeć, jak rozkwitają nowe kwiaty.  
Ponieważ wiele z roślin, które wybrałam ma pokrój zwisający, to kompozycje w donicach będą z każdym dniem wyglądały coraz bardziej atrakcyjnie.
Mam nadzieję, że Ty również wiesz już, jak wykonać wiosenne kompozycje na swoim tarasie.


Reasumując mam nadzieję, że mój pierwszy post z cyklu „O donicach” był dla Ciebie inspiracją i zmotywował Cię do działania. Jak widziałeś była to szczegółowa instrukcja jak donice urządzić, ale przede wszystkim jakie wybrać, jak dobrać rośliny i podłoża, aby Twój taras czy balkon wyglądały efektownie.

Już dziś zapraszam Cię do kolejnych postów w tym cyklu, które na łamach bloga „Z ogrodem na TY”, będę publikowała co miesiąc, aż do końca 2018 roku. Pamiętaj o tym, a ja ze swej strony obiecuję, że dostarczę Ci dużo inspiracji, które w ciągu roku zmienią oblicze Twojego ogrodu, tarasu lub balkonu. Oczywiście za sprawą donic i efektownych kompozycji roślinnych. 






Post zawiera lokowanie produktów.




















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz